КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства којим се предлаже дугорочна испорука топлотне енергије из новоинсталисаних кондензационих котлова на гас за 10 јавних објеката општине Кула

Услед дотрајалости система за производњу топлотне енергије: котлова и пратеће машинске и електро опреме, општина Кула сагледала је могућност унапређења тренутног стања енергетског система у десет јавних објеката за чије трошкове производње и снабдевања топлотном енергијом је надлежна. У складу са финансијским капацитетом, односно расположивим финансијским средствима за улагање у сектор енергетске ефикасности, као адекватан модел финансирања мера унапређења нашао се модел финансирања, који подразумева финансирање мера инсталације и реконструкције из остварених енергетских уштеда, односно када је у питању јавни сектор кроз модел јавно-приватног партнерства, где би целокупне мере унапређења финансирао заинтересовани приватни партнер, без сопственог улагања од стране саме општине. 

Основ овог предлога пројекта јавно-приватног партнерства је супституција скупог и еколошки неприхватљивог фосилног горива у употреби – мазута и угља, повољнијим и еколошки прихватљивијим енергентом - природним гасом. Ситуација на глобалном тржишту у значајној мери диктира да употреба мазута и угља није прихватљива за потребе производње топлотне енергије. Из године у годину цена мазута се у складу са наведеним планом увећава. С обзиром да се општина Кула налази на подручју које је великим делом гасификовано, коришћење природног гаса за потребе производње топлотне енергије у будућности је логичан избор и када је у питању позитиван утицај на животну средину, који би овакав пројекат донео у погледу смањења емисије штетних гасова у околину.

Супституцијом скупог и нееколошког мазута и угља, природним гасом остварују се уштеде у трошковима за производњу топлотне енергије, које омогућавају заинтересованом приватном партнеру да финансира све потребне мере унапређења тренутног стања система за производњу топлоте. Наведено подразумева да за реализацију предложеног пројекта општина Кула не треба да издвоји сопствена буџетска средства јер финансирање целокупне инвестиције представља обавезу приватног партнера, чији би се капацитети и карактеристике дефинисали јавном набавком за избор приватног партнера. 

Важно је нагласити и да би заинтересовани приватни партнер преузео све техничке, финансијске и оперативне ризике пројекта у свим фазама реализације и управљања, те гарантовао стабилну производњу топлотне енергије за потребе свих обухваћених јавних објеката/институција током трајања уговора.
Модел јавно-приватног партнерства за дугорочно снабдевање топлотном енергијом подразумева управљање новоинсталисаним гасним котларницама од стране приватног партнера, њихово одржавање, као и испоруку потребне количине топлотне енергије на уговореним предајним тачкама.


 

Остали пројекти