КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства за поверавање обављања комуналне делатности реконструкције, замене и уградње ЛЕД светиљки, и одржавања система јавне расвете на територији општине Сремски Карловци

Локалне самоуправе имају законску обавезу да обезбеде изградњу, развој и одржавање јавног осветљења на територији целе општине и сносе одговорност за плаћање трошкова електричне енергије за јавно осветљење улица, тргова, паркова, зграда у својини, на својој територији. С обзиром да је енергетски сектор важан за општине, због повећане потрошње и потребе за енергентима, нарочито за електричном енергијом, јер цене на тржишту енергената директно утичу на буџет због велике потрошње електричне енергије, за школске, здравствене, културне и друге објекте, а нарочито за улично, декоративно и јавно осветљење, све је мање пара у буџетима за финасирање ових законских надлежности.

Један од начина финансирања ових обавеза је смањење трошкова кроз финансирање пројеката енергетске ефикасности и употребе обновљивих извора енергије. Финансирање пројеката енергетске ефикасности од стране приватне партнера подразумева примену модела јавно-приватно партнерство у складу са Законом о јавно-приватном партнерству и концесијама.

Концепт набавке услуге смањења оперативних трошкова за електричну енергију у јавној расвети се заснива на замени неефикасних ефикасним изворима светлости, чији се укупни трошкови покривају из разлике између садашњих трошкова за утрошену електричну енергију и одржавање постојеће расвете и трошкова који би се плаћали за исту намену по уградњи нових ефикасних ЛЕД светиљки, по моделу који подразумева повраћај инвестиције из постигнутих уштеда у уговорном периоду.

Пројекти енергетске ефикасности кроз овај модел представљају финансирање мера унапређења енергетске ефикасности у јавној расвети, јавним објекатима или технолошким процесима, при чему се уштеде користе за отплату инвестиције. Најважнији заједнички елементи су да приватни партнер инвестира у мере енергетске ефикасности, корисник енергије односно локална самоуправа не улаже у пројекат а постаје одмах власник опреме, затим ризици инвестиције су на приватној страни, а остварене уштеде се користе за отплату инвестиције и побољшање степена енергетске ефикасности.

Мерама енергетске ефикасности, осим смањене потрошње електричне енергије директно се утиче и на заштиту животне средине кроз смањење емитовања угљен диоксида. На овај начин се помаже и Републици Србији у испуњавању својих обавеза преузетих према Енергетској заједници југоисточне Европе о смањењу потрошње енергије за 9% до 2018. године (у поређењу са енергетским билансом из 2009. године).

Општина Сремски Карловци има потребу да кроз мере енергетске ефикасности смањи трошкове за електричну енергију и одржавање, увођењем приватног сектора по моделу јавно-приватног партнерства у област уштеде електричне енергије за јавно осветљење заменом постојећих неефикасних извора светлости, новим значајно ефикаснијим.

 

Остали пројекти