КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства за реконструкцију система за производњу топлотне енергије уз уговорно испоручивање топлотне енергије у КПЗ Сремска Митровица

Предлогом пројекта јавно-приватног партнерства предвиђа се уговорна испорука топлотне КПЗ Сремска Митровица уз реконструкцију постојећег система грејања. Предвиђа се потпуно избацивање мазута из употребе и увођење биомасе као основног и јединог енергента.

 

Циљ пројекта јавно-приватног партнерства је препуштање обављања услуге производње и испоруке топлотне енергије одабраном приватном партнеру.  Сигурније и поузданије снабдевања топлотном енергијом КПЗ Сремска Миторвица ће се остварити реконструкцијом система производње топлоте и супституцијом мазута биомасом, као јефтиног и обновљивог извора енергије.

 

Пројекат је урађен по моделу где се предвиђа сарадња јавног и приватног партнера на начин где би приватни партнер прихватио на себе обавезу производње и испоруке потребне количине топлоте за грејање јавног партнера у току трајања пројекта. Приватни партнер се такође обавезује да изврши рекострукцију топлотног извора како би ефикасно и поуздано снабдевао јавног партнера потребном количином топлоте. Реализацију целокупне инвестиције у ново постројење на биомасу преузима приватни партнер. Приватном партнеру се препушта услуга производње и наплате топлотне енергије у току трајања јавног уговора између јавног и приватног партнера. Како би вршио сигурну производњу топлотне енергије приватни партнер је у обавези да реконструише котларницу што подразумева значајна инвестициона улагања. Још један битан фактор који утиче на трајање јавног угоовра је и тражена новчана уштеда јавног партнера у трошковима за производњу топлоте у току уговорног периода, као и минимално очекивана стопа приноса на уложени капитал приватног партнера, како би се могао очекивати задовољавајући број заинтересованих потенцијалних приватних партнера.

 

Реализацијом пројекта у оквиру овог модела фнансирања остварују се финансијске уштеде већ од самог старта уговорног периода, те се значајно увећавају након његовог истека. Разлог томе је супституција тренутног енергента у употреби- мазута, биомасом која је еколошки прихватљива и јефтинија. У току трајања јавног уговора процењене годишње уштеде јавног партнера износе 7%, док се након истека уговорне обавезе годишња уштеда процењује на износ од 59%.

 

Реализацијом предложеног пројекта јавно-приватног партнерства одабрани приватни партнер се обавезује да испоручује потребну количину топлотне енергије за потребе грејања јавном партнеру за време трајања уговорног периода, као и да одржава нове топловодне котлове и сву опрему унутар котларнице и складишта. Испорука топлотне енергије подразумева набавку основног енергента (дрвне сечке), покривање свих трошкова везаних за производњу топлотне енергије и експлоатацију котларнице, као што су трошак струје, трошак запослених у котларници, као и трошак осигурања и одржавања. За озбиљност своје понуде приватни партнер је у обавези да обезбеди банкарске гаранције за све фазе развоја и реализације пројекта (припремна фаза, фаза имплементациње и фаза коришћења).

 

Такође, треба нагласити не мање значајан ефекат и предност изградње нове котларнице и преласка на дрвну сечку као што је смањени ниво загађења животне средине. Коришћењем биомасе се делује на очување околине, јер биомаса представља обновљив извор енергије, чијом се употребом знатно редукује емисија штетних гасова у околину.

Остали пројекти