КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог концесионог акта поднет од стране Министарства здравља којим се предлаже финансирање, пројектовање, изградња,одржавање и управљање три објекта гараже са хелидромом у оквиру комплекса Универзитетског Клиничког центра Србије

Предмет концесије је финансирање, пројектовање, изградња, управљање и одржавање три објекта гаража са хелидромом у оквиру комплекса Универзитетског Клиничког центра Србије. Предложени модел за реализацију пројекта је јавно-приватно партнерство са елементима концесије.

Утврђено је да у оквиру комплекса, треба изградити гараже на три локације, те да ће се у овим гаражама моћи паркирати око 1.900 возила. Изградња хелидрома се предлаже на задњој етажи једне од гаража, која је планирана да буде позиционирана на локацији данашњег нефункционалног хелидрома. После детаљне анализе свих техничких и финансијских параметара, закључак је да је модел јавно-приватног партнерства са елементима концесије прихватљив и за јавног и за потенцијалне приватне партнер. 

Република Србија и Министарство здравља кроз укључивање приватног сектора у изградњу објеката од јавног значаја и пружање јавних услуга могу да остваре бројне користи за своје грађане и свој систем, и то: бржу имплементацију предмета концесије која се постиже поверавањем више фаза реализације једном приватном партнеру; уштеде у трошковима изградње путем брже реализације, набавке и смањења ризика прекорачења времена имплементације и трошкова; уштеде у трошковима пословања применом савремених технологија, квалификоване радне снаге и ефикасним коришћењем објеката; бољи квалитет услуге; веће могућности финансирања предмета концесије без ангажовања ограничених буџетских средстава и задуживања на финансијском тржишту и повећање јавних прихода: пореза на имовину и зараде, прихода од пројекта/услуге и слично.

Анализа алтернатива и других потенцијалних решења показала је да је реализација пројекта јавно-приватног партнерства са елементима концесије боље решење од, на пример, традиционалног модела јавне набавке која би се финансирала из буџета. Постојање финансијског интереса је обострано - концесионар очекује одређени профит, док јавни сектор вреднује предмет концесије на начин који доприноси општем повећању квалитета услуга, поштовању применљивих закона и доноси користи за грађане, односно пацијенте. Такође, јавни партнер не поседује довољно искуства да у догледном периоду реализује предмет концесије, иако постоји очигледна потреба за реализацијом истог.

Предложени пројекат подразумева да Република Србија - Министарство здравља, као ималац права својине над предметним земљиштем уступи одабраном концесионару реализацију предмета концесије - инвестиције изградње гаража на три локације у оквиру компекса Универзитетског Клиничког центра Србије, и то на локацијама и у обиму за које су анализе показале да су изводљиве. Према проценама које је стручни тим јавног тела извршио, оптимално би било изградити три гараже, на локацијама равномерно распоређеним у оквиру комплекса. Након изградње хелидрома, исти ће се одмах предати јавном партнеру за потребе транспорта хитних и ургентних пацијената и болесника, те се не може комерцијално користити од стране приватног партнера. 
 

Остали пројекти