Организација обављања градског и приградског линијског превоза путника на територији општине Коцељева је у надлежности општине Коцељева, што је дефинисано одредбама Закона о превозу у друмском саобраћају, Закона о локалној самоуправи, Закона о комуналним делатностима, као и одредбама Општинске Одлуке о јавном превозу.
Како општина Коцељева нема јавно предузеће које се бави обављањем делатности градског и приградског линијског превоза путника, а оснивање и обезбеђивање свих услова за рад јавног предузећа захтева велика финансијска средства а општина није у могућности да обезбеди толико средстава у буџету, неопходно је спровести поступак реализације пројекта јавно–приватног партнерства са елементима концесије за обављање делатности од општег интереса из своје надлежности, односно поверавања обављања комуналне делатности линијског превоза путника у градско-приградском саобраћају на територији општине Коцељева, а сходно одредбама Закона о јавно-приватном партнерству и концесијама, а како би се обезбедио адекватан превоз ђака до школских установа, као и радника до радних места, али и других категорија грађана Коцељеве, који исказују захтеве за коришћењем услуга градско-приградског превоза путника за долазак до циљних дестинација.
Општина Коцељева спада у ред недовољно развијених јединица локалне самоуправе у сладу са Уредбом о утврђивању јединствене листе развијености региона и јединица локалне самоуправе за 2014. годину („Службени гласник Републике Србје“, број 104/14) и тежи ка даљем развоју и задржавању становништва, а посебно млађе популације. С обзиром да на територији постоји само једна средња школа, као и с обзиром на чињеницу да је привреда захтева путовање радника одласком према суседним општинама те је стога неопходно обезбедити што лакши и бржи долазак до аутобуске станице. Потребно је омогућити радницима и ученицима који похађају школу, односно који путују из суседних општина, као и из најудаљенијих делова насељеног места Коцељева да лакше и брже дођу до аутобуске станице у Коцељеви, одакле би, користећи међумесни превоз, долазили до одредишта. Поред наведеног градски и приградски превоз треба да омогући ученицима бржи и безбеднији долазак у школе као и бржи и лакши долазак до Дома здравља као и свих других објеката јавне намене.