Inicijativa za pokretanje projekta javno-privatnog partnerstva u opštini Negotin je usledila nakon uvida u podatke o energetskim performansama sistema za proizvodnju toplotne energije u opštini Negotin. Usled upotrebe skupog i ekološki neprihvatljivog fosilnog goriva - mazuta, sagledana je mogućnost unapređenja trenutnog stanja energetskog sistema i supstitucije mazuta povoljnijim i ekološki prihvatljivijim obnovljivim izvorom energije - drvnom biomasom.
Predmet predloženog projekta javno-privatnog partnerstva je poveravanje obavljanja komunalne delatnosti proizvodnje toplotne energije. Ovaj predmet projekta obuhvata finansiranje, projektovanje, izgradnju i održavanje toplane na biomasu sa isporukom energije komprimovanog gasa (prirodnog). Predviđeno je da privatni partner isporučuje toplotnu energiju, održava sistem, rukovodi nabavkom materijala za isporuku toplotne energije.
Implementacija ovog projekta može doneti opštini Batočina razvoj turizma čime će se uticati na uvećanje prihoda opštine, pojavu novih infrastrukturnih projekata kao i podizanje nivoa zadovoljstva žitelja opštine Batočina. Afirmacija opštine ove veličine, izgradnjom jednog modernog sportsko-rekreativnog kompleksa je velikog značaja ne samo za opštinu već i za Republiku Srbiju kroz ostvarivanje ciljeva decentralizacije i razvoja manjih opština.
Postojeće stanje mnogih ulica, obuhvaćenih ovim predlogom je veoma loše, što otežava prilaze objektima u nepovoljnim vremenskim uslovima. Odvodnjavanje mnogih ulica takođe nije rešeno. Potrebno je uraditi modernizaciju i izgradnja asfaltnog kolovoza sa bankinama od drobljenog kamena. Saobraćajnice na teritoriji opštine Srbobran su nedovoljno održavane, u dosta zapuštenom stanju, pri čemu su njihovi elementi veoma oskudni jer su izgrađeni od materijala koji ne odgovaraju sadašnjim standardima za izgradnju puteva.
Predmet projekta javno-privatnog partnerstva je finansiranje, izgradnja i održavanje toplane na biomasu sa isporukom energije na teritoriji grada Bora zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstvu između grada Bora, Javno komunalnog preduzeća za stambene usluge Bor i privatnog partnera. Implementacijom ovog projekta došlo bi do poboljšanja i unapređenja komunalne delatnosti, stvaranja održivog sistema grejanja na duži vremenski period korišćenjem obnovljivih izvora energije, kao i redukovanja zagađenosti životne sredine.
Predmet predloženog projekta jeste poveravanje komunalne delatnosti održavanja lokalne putne infrastrukture na teritoriji opštine Veliko Gradište zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstvu između opštine Veliko Gradište i privatnog partnera. Predmet obuhvata projektovanje, finansiranje, izgradnju, rekonstrukciju i rehabilitaciju lokalne putne infrastrukture koja je od javnog značaja i pružanje usluga upravljanja i održavanja putnih pojaseva sa javnim plaćanjem. Održavanje putnih pojaseva obuhvata zimsko održavanje, vertikalnu i horizontalnu signalizaciju, košenje pored puta i seču rastinja.
Predmet projekta je poveravanje obavljanja komunalne delatnosti proizvodnje i distribucije toplotne energije privatnom partneru. Obaveze privatnog partnera su upravljanje sistemom i njegovo operativno i investiciono održavanje i nesmetana isporuka dovoljne količine toplotne energije za grejanje svih postojećih korisnika daljinskog sistema grejanja, tokom celog perioda trajanja javnog ugovora o javno-privatnom partnerstvu.
Predmet predloženog projekta javno-privatnog partnerstva obuhvata projektovanje, finansiranje, izgradnju, rekonstrukciju i rehabilitaciju lokalne putne infrastrukture i pružanje usluga upravljanja i održavanja lokalne putne infrastrukture na teritoriji grada Sombora zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstvu između grada Sombora i privatnog partnera sa javnim plaćanjem.
Razlozi za predlaganje realizacije projekta su s jedne strane u nemogućnostima grada Prokuplja da na dosadašnji način finansira komunalne usluge i ulaže sredstva u novu opremu i modernizaciju obavljanja komunalnih delatnosti, uz kompletnu reorganizaciju rada JKP, imajući u vidu da postoje teškoće u obezbeđivanju celokupnog iznosa koji se svake godine izdvaja za funkcionisanje preduzeća, ali i iz razloga loših iskustava sa poveravanjem samo pojednih komunalnih delatnosti, bez uzimanja u obzir celovitost komunalnog sistema i komunalnog funkcionisanja grada.
Od implementacije ovog projekta očekuje se unapređenje lokalnog ekonomskog razvoja, uvećanje broja zaposlenih i istovremeno privlačenje većeg broja investicija u ostalim privrednim oblastima i granama industrije.Cilj grada je da se realizacijom ovog projekta javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije poboljšaju uslovi za razvoj prostora za parkiranje i garažiranje na teritoriji grada Užica. Koncesionim aktom nije predviđeno da grad Užice ulaže sopstvena sredstva, niti da pozajmljuje novac putem kredita.