Javna rasveta u ovom predlogu projekta predstavlja tipičan primer tzv. zajedničke komunalne potrošnje koja služi svim stanovnicima grada Kikinde, i njenu potrošnju nije moguće direktno obračunati i tačno naplatiti krajnjem korisniku kao što je to slučaj kod individualne komunalne potrošnje. Troškovi električne energije, troškovi distributivnog sistema i održavanja javne rasvete se finansiraju iz budzeta grada. Utrošen novac za ove namene ukazuju na to da je u narednom periodu neophodno razmotriti mogućnost pokretanja projekta javno-privatnog partnerstva u cilju rekonstrukcije, održavanja i upravljanja osvetljenjem u sistemu javne rasvete grada Kikinde.
Imajući u vidu da je javna rasveta u prilično lošem stanju, te da je očekivano i poskupljenje električne energije i povećanje troškova distributivnog sistema, sasvim se opravdano nameće visoko rangiranje problema javne rasvete na listi projekata od opšteg značaja za grad.
Za razmatranje mogućnosti pokretanja postupka JPP neophodno je bilo klasifikovati trenutnu javnu rasvetu u gradu i izraditi analizu za koju su bili neophodni podaci o potrošnji električne energije, troškovima distributivnog sistema i troškovima održavanja sistema javne rasvete u prethodnim godinama.
Finansiranje projekata energetske efikasnosti od strane trećih lica predstavlja javno-privatno partnerstvo između jedinice lokalne samouprave i privatnog partnera tokom vršenja javnih usluga. Za lokalne samouprave koje nemaju dovoljno novca i nemaju na raspolaganju tehničku ekspertizu za realizaciju projekata za unapređenje energetske efikasnosti, angažovanje privatne kompanije na osnovu ugovora o javno-privatnom partnerstvu može biti veoma atraktivno rešenje.
Osnovni elementi koncepta javno-privatnog partnerstva su jasna alokacija odgovornosti, podela rizika i rok trajanja partnerstva. Podela rizika omogućava da svaki od partnera preuzme rizik kojim može da upravlja na najadekvatniji način, čime se postiže veća efikasnost ovakvih projekata. Koncept javno-privatnog partnerstva u primeru zamene postojećih svetiljki javne rasvete štedljivim LED svetiljkama omogućuje gradu Kikindi, kao javnom partneru, određeno smanjenje troškova, a istovremeno omogućava da koristi upravljačke, tehničke, finansijske i inovativne sposobnosti privatnog partnera.
Konkretno, obaveze privatnog partnera bile bi da obezbedi finansijska i tehnička sredstva za sprovođenje rekonstrukcije javne rasvete u lokalnoj samoupravi kroz sledeće aktivnosti: priprema i izrada projektne dokumentacije za izvođenje radova, izvođenje radova na lokacijama postojećeg javnog osvetljenja sa zamenom svetiljki javne rasvete štedljivim LED svetiljkama; nabavka, transport, demontaža, montaža, odlaganje stare opreme i instaliranje opreme za upravljanje sistemom javne rasvete, zatim izrada projekta izvedenog stanja javnog osvetljenja grada Kikinde sa katastrom javnog osvetljenja nakon završetka radova- implementacije mera uštede energije i dostava istog javnom partneru, kao i garantovanje štede u potrošnji električne energije javnom partneru u skladu sa ugovorom. Obaveze javnog partnera bile bi da snosi troškove za potrošenu električnu energiju i troškove distributivnog sistema, i vrši isplaćuje godišnje naknade na mesečnom nivou privatnom partneru tokom igovorenog perioda.