KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva kojim se predlaže poveravanje komunalne delatnosti gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Požarevca

Predmet predloženog projekta je poveravanje komunalne delatnosti gradskog i prigradskog prevoza u gradu Požarevcu zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstu između grada Požarevca i privatnog partnera. Projekat obuhvata projektovanje, finansiranje, nabavku polovnih vozila, unapređenje usluge, odnosno pružanje usluge gradskog i prigradskog prevoza (domaćeg linijskog prevoza) u gradu.

Linijski prevoz je javni prevoz koji se obavlja na određenoj liniji, određenom učestalošću, pri čemu se putnici ukrcavaju i iskrcavaju na unapred određenim autobuskim stanicama ili autobuskim stajalištima. Prevoz u drumskom saobraćaju obavlja se autobusima i putničkim vozilima koja ispunjavaju uslove utvrđene propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima i propisima o standardima za pojedine vrste autobusa, odnosno putničkih vozila.

U zakonodavstvu Republike Srbije prevoz putnika u drumskom saobraćaju uređen je Zakonom o prevozu putnika u drumskom saobraćaju. Članom 11. navedenog Zakona je definisano da se domaći javni prevoz putnika obavlja kao linijski prevoz, vanlinijski prevoz, poseban linijski prevoz i taksi prevoz, a da se domaći linijski prevoz putnika obavlja kao gradski i prigradski. Domaći prevoz se obavlja na osnovu licence za obavljanje svih ili pojedinih vrsta javnog prevoza u drumskom saobraćaju. Gradski i prigradski prevoz putnika koji je predmet predloga projekta će se obavljati na osnovu licence za gradski i prigradski prevoz. Licenca za prevoz je javna isprava kojom privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik stiče pravo na obavljanje svih ili pojedinih vrsta javnog prevoza u drumskom saobraćaju.

Funkcija sistema javnog gradskog i prigradskog prevoza putnika (JGPP) kao saobraćajne delatnosti je pružanje usluga prevoza na određenom području. Ta delatnost treba da podstiče društveno-ekonomski razvoj gradova i opština u realizaciji programa kompleksnog uređenja prostora. Istovremeno, ona bi morala da smanji stepen ugrožavanja okoline bukom i zagađivanjem, doprinese ekonomskom iskorišćenju materijalnih resursa i poveća mobilnost stanovništva. JGPP ima dvostruku funkciju: to je prostorno ekonomičan oblik transporta, koji sa jedne strane rasterećuje zagušene gradske saobraćajnice, a sa druge obezbeđuje prevoz onima koji ne raspolažu nikakvim drugim saobraćajnim sredstvom.

U većini evropskih zemalja JGPP je shvaćen kao društveni interes, čije se prednosti ne mere samo u funkciji broja prevezenih putnika i cene prevoza, već  i u funkciji faktora kao što su: smanjenje zagušenja u saobraćaju, povećanje bezbednosti saobraćaja, unapređenje životne sredine, povećanje mobilnost stanovništva i drugo.