Predmet projekta podrazumeva obezbeđenje pružanje usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada, koji se proizvede na području koje obuhvata projekat javno-privatnog partnerstva, a što podrazumeva operativno upravljanje i održavanje Centra (fabrike za preradu komunalnog otpada) i deponije i njihovu predaju gradu nakon isteka javnog ugovora.
U Centru će se primenom savremenih i ekološki bezbednih tehnologija, tretirati i prerađivati komunalni otpad koji se generiše u gradu. U cilju realizacije projekta grad će, kao javni partner, zaključiti javni ugovor sa izabranim privatnim partnerom i osnovaće zajedničkidru[tvo ya posebne namene, kome će biti povereno obavljanje predmetnih komunalnih usluga i korišćenje Centra i deponije.
Specifičnost u odnosu na druge projekte u oblasti upravljanja otpadom, je u tome što glavna očekivanja javnog partnera nisu vezana za mobilisanje i ulaganje privatnog kapitala u izgradnju objekata za tretman otpada i druge prateće investicije, već za delatnosti koja sledi kada objekti budu izgrađeni. Javni partner namerava da odabirom privatnog partnera obezbedi kvalitetnije upravljanje Centrom, a koji bi svojim znanjem, iskustvom, organizaciono-kadrovskim potencijalom i inovativnošću bitno doprineo da se sve tehnološke linije i postupci dobro i precizno planiraju i organizuju, tako da se ciljevi u postupanju sa otpadom dostignu u najkraćem mogućem roku.
Pored izgradnje Centra koji je neposredno vezan za predmet projekta, najvažnija su ulaganja u sanaciju postojeće deponije komunalnog otpada i proširenje kapaciteta deponije kroz izgradnju novih sanitarnih kaseta, koja bi, kao ekološki bezbedna sanitarna deponija imala kapacitet da prihvata ostatak otpada koji nije moguće obraditi i ponovno koristiti.
Osnovni cilj projekta je uspostavljanje dugoročno održivog sistema upravljanja otpadom na način koji ima minimalan štetan uticaj na životnu sredinu i zdravlje sadašnjih i budućih generacija, uz racionalno korišćenje resursa i poštovanje savremenih principa upravljanja otpadom. Najveći izazov na putu do tog cilja je vezan za funkcionisanje Centra koje podrazumeva primenu prihvatljivih modela za postizanje pune kontrole nad svim tokovima otpada. Centar treba da osetno poboljša sadašnju nepovoljnu strukturu, odnosno da omogući da se što veći deo od ukupne količine generisanog komunalnog otpada preradi i ponovo iskoristi, a da se na sanitarnu deponiju odloži manji deo otpada koji predstavlja ostatak koji nije moguće preraditi. Ostatak za deponovanje treba da bude biološki stabilizovan, tako da se u novom sistemu rada potpuno, u skladu sa nacionalnim ciljevima, primenjuju važeće direktive Evropske unije iz oblasti upravljanja otpadom i sanitarnih deponija.
Predviđeno je da se sav mešoviti komunalni otpad, bez krupnog otpada, prvo biološki obradi. Tako obrađen komunalni mešoviti otpad, koji je relativno suv, upotrebiće se za pripremu alternativnih goriva (za cementnu industriju), dok će nekorisni ostatak biti odlagan na deponiji.
Postrojenje za tretman otpada će omogućiti obradu otpada na takav način da Centar ispunjava zakonske uslove uticaja na životnu sredinu i upravljanju otpadom, kao i da strateški doprinosi da se deponuje samo biološki stabilizovani i neaktivni otpad sa malom toplotnom vrednošću. Centar će takođe omogućavati i baliranje i sortiranje raznog prihvatljivog i neopasnog otpada iz industrije. Planira se i mogućnost sortiranja i baliranja odvojeno prikupljenog komunalnog otpada, ukoliko bi se uveo sistem odvojenog sakupljanja otpada.