Zbog sve veće potrebe za izgradnjom nove javne infrastrukture, ulaganjima u dobra od opšteg interesa i efikasnim pružanjem usluga od javnog značaja, kao neophodnom se ukazala potreba za stvaranjem odgovarajućeg pravnog i institucionalnog okvira za privlačenje privatnih investicija u Republiku Srbiju. Stvaranje pravnog okvira za realizaciju projekata javno-privatnog partnerstva pokazalo se kao odličan put za poveravanje obavljanja komunalnih delatnosti privatnom partneru, odnosno delatnosti čije se finansiranje obezbeđuje u celosti ili delimično investicijom privatnog partnera, kao rešavanju pitanja koja su od javnog značaja.
Ovaj projekat nastoji da pokaže da će ulaganje u obnovu saobraćajne infrastrukture imati važnu ulogu u tranziciji ka konkurentnijem, sigurnijem i održivijem infrastrukturnom sistemu u budućnosti, naročito imajući u vidu pretpostavku da se društvena, ekonomska i razvojna uloga države ogleda u razvijenosti i urednom i kvalitetnom održavanju saobraćajne infrastrukture.
U ovom projektu govori se o značaju razvijenosti saobraćajnog sistema i u tom cilju primeni modela javno-privatnog partnerstva radi obezbeđivanja finansiranja, izgradnje, rekonstrukcije, upravljanja i održavanja infrastrukturnih objekata od javnog značaja i pružanja usluga od javnog značaja, odnosno kvalitetnog obezbeđivanja izgradnje i dostupnosti putne infrastrukture, kao i opredeljenost lokalne samouprave za privlačenje privatnih investicija. U tom smislu biće predstavljena pravna, finansijska i ekonomska analiza opravdanosti ulaganja u ovaj projekat i primene modela JPP kroz predstavljanje opštih, infrastrukturnih, društvenih, ekonomskih, bezbedonosnih i ekoloških ciljeva.
Predmet predloženog projekta jeste poveravanje komunalne delatnosti održavanja lokalne putne infrastrukture na teritoriji opštine Veliko Gradište zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstu između opštine Veliko Gradište i privatnog partnera. Predmet obuhvata projektovanje, finansiranje, izgradnju, rekonstrukciju i rehabilitaciju lokalne putne infrastrukture koja je od javnog značaja i pružanje usluga upravljanja i održavanja putnih pojaseva sa javnim plaćanjem. Održavanje putnih pojaseva obuhvata zimsko održavanje, vertikalnu i horizontalnu signalizaciju, košenje pored puta i seču rastinja.
Putna infrastruktura predstavlja okosnicu razvoja i funkcionisanja svih mogućih ljudskih, privrednih i drugih tokova. Putna infrastruktura je imperativ društvenog i privrednog standarda kako na mikro, tako i na makro planu određenog lokaliteta, što zapravo znači standard življenja. Određena društveno-politička zajednica svoju vrednost pre svega meri u pokrivenosti putnom mrežom - infrastrukturnim sadržajima. Razvojem putne infrastrukture poboljšava se pristupačnost, što dovodi do ubrzanja regionalnog razvoja. Imajući takav pristup uticaja investicija u vidu, sveukupne koristi društva mogle bi da prevaziđu troškove investiranja u razvoj putne infrastrukture.
Kaže se da je sistem saobraćaja na dugoročnom planu održiv ukoliko je u stanju da pruži potreban kapacitet i nivo usluge, ako je kompatibilan sa lokacijama koje mu gravitiraju, štedljiv, oslanjajući se na pogonsku tehnologiju na bazi izvora energije koji su obnovljivi i prenosivi, ukoliko je čist, kako bi održao i regenerisao kvalitet okruženja i troškovno efikasan, a time i rasploživ za sadašnje i buduće generacije.
Kada je reč o javno-privatnom partnerstvu, osnovni elementi koncepta ovog modela su jasna alokacija odgovornosti, podela rizika i rok trajanja partnerstva. Podela rizika omogućava da svaki od partnera preuzme rizik kojim može da upravlja na najadekvatniji način, čime se postiže veća efikasnost ovakvih projekata.