KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva kojim se predlaže supstitucija dela proizvodnje toplotne energije iz fosilnih goriva ugovornom isporukom toplotne energije iz drvne biomase kod tri toplotna izvora u gradu Nišu

Javno komunalno preduzeće Gradska toplana zaduženo je za proizvodnju i distribuciju toplotne energije na teritoriji grada Niša. Gradska toplana upravlja celokupnim sistemom daljinskog grejanja u gradu Nišu. Danas Gradska toplana zagreva 1.676.299,86 kvadratnih metara stambenog prostora i 455.736,98 kvadratnih metara poslovnog prostora. Broj podstanica i dužina toplovodne mreže u stalnom su porastu jer toplana kontinuirano širi svoje kapacitete i otvara mogućnost za nove prilključke na mrežu daljinskog grejanja. U sadašnjem sistemu postoji potreba da se izvrši potpuna ili delimična promena energenata koji se koriste, i sa ekonomskog i sa ekološkog stanovišta. Predmet javnog privatnog partnerstva odnosi se na tri podsistema (toplana/kotlarnica) u sistemu daljinskog grejanja u gradu Nišu i to: Toplana Krivi Vir, Kolarnica u okviru OŠ Mika Antić i Kotlarnica Institut.

Osnov ovog predloga projekta je supstitucija ekološki i ekonomsko nepovoljnog fosilnog goriva u upotrebi (mazuta, lož ulja), ekonomski povoljnijim i ekološki prihvatljivijim, obnovljivim izvorom energije – drvnom biomasom (drvnom sečkom). Supstitucijom skupog fosilnog goriva sa biomasom generišu se uštede u troškovima za proizvodnju toplote, koje omogućavaju zainteresovanom privatnom partneru da finansira sve potrebne mere izgradnje nove kotlarnice na biomasu i povezivanje na postojeći sistema daljinskog grejanja.

Obaveza privatnog partnera je demontaža postojeće kotlovske opreme, rekonstrukcija/dogradnja postojećeg objekta u smislu građevinskih radova na prenameni objekta, montaža novog kotlovskog postrojenja na drvnu sečku i prirodni/komprimovani gas sa pripadajućim instalacijama, održavanje novoizgrađene kotlovske i prateće opreme kao isporuka toplotne energije proizvedene iz toplane na drvnu sečku.

Obaveza javnog partnera je izgradnja glavnih i priključnih toplovoda i toplotnih podstanica po objektima, zagarantovani godišnji otkup toplotne energije proizvedene od biomase i prirodnog/komprimovanog gasa (za pokrivanje baznih potreba), i održavanje poveznih toplovoda i toplotnih podstanica.

Izabrani privatni partner bi takođe prihvatio sve tehničke i finansijske rizike projekta, te garantovao stabilnu proizvodnju toplote iz drvne sečke za potrebe svih priključenih korisnika kroz ugovorni period.

Implementacija navedenog projekta će doprineti povećanju sigurnosti snabdevanja javnih i stambenih objekata toplotnom energijom za potrebe grejanja, unapređenju termičkog komfora, smanjenju troškova za proizvodnju toplotne energije, kao i redukciji emisije štetnih gasova u životnu sredinu usled prelaska na ekološki prihvatljiv energent –  biomasu (drvnu sečku).

Na osnovu izloženih pokazatelja, inicijalni uslovi projekta su definisani tako da privatni partner ostvari sledeće ciljeve:mobilizacija privatnih investicija u javnu infrastrukturu, bez ulaganja od strane javnog partnera i daljeg javnog zaduživanja, ušteda u ceni grejanja, smanjenje troškova za proizvodnju toplotne energije, sigurnost u snabdevanju energentom s obzirom da su proizvođači drvene sečke iz Srbije, odnosno neposrednog okruženja, upotreba obnovljivih izvora energije (biomasa) i smanjenje učešća fosilnih goriva u proizvodnji toplotne energije, integrisano upravljanje i implementacija projekta od strane privatnog partnera, što podrazumeva minimalni angažman svakako ograničenih opštinskih resursa (ljudskih i materijalnih), stimulacija ekonomskih aktivnosti u lokalnim zajednicama (angažovanje lokalnih firmi za izvođenje/implementaciju projekta, angažovanje lokalnih firmi na održavanju postrojenja, kao i angažovanje lokalnih firmi i lica u proizvodnji i isporuci drvne sečke).