Predmet predloženog projekta javno-privatnog partnerstva je pružanje usluga upravljanja medicinskim i drugim otpadom kroz obezbeđivanje finansiranja, izgradnje, upravljanja i održavanja postrojenja za odlaganje i preradu medicinskog i drugog otpada, kao i isporuka povezanih dobara.
Realizacija predloženog projekta bi doprinela izvršavanju obaveza iz člana 56. Zakona o upravljanju otpadom, po kome proizvođač opasnog medicinskog otpada mora da ima zaključen ugovor sa licem koje ima dozvolu za sakupljanje i transport medicinskog otpada, ako ne poseduje sopstveno vozilo za transport medicinskog otpada, zatim da lice koje ima dozvolu za sakupljanje i transport opasnog medicinskog otpada mora sa operaterom postrojenja za tretman otpada da zaključi ugovor o preuzimanju tog otpada, te da proizvođač opasnog medicinskog otpada vrši tretman sopstvenog medicinskog otpada samostalno ili preko trećeg lica sa kojim ima zaključen ugovor koje ispunjava uslove utvrđene ovim zakonom.
Bezbedno odlaganje medicinskog otpada ima značajnu ulogu u nacionalnom sistemu za odlaganje otpada. Procena izvedena na osnovu podataka Agencije za zaštitu životne sredine i Svetske zdravstvene organizacije, kao i javno dostupnih podataka o javnim nabavkama zdravstvenih ustanova, je da se svake godine se u Republici Srbiji proizvede više od 13.000 tona medicinskog otpada. Od te količine, najveći deo se direktno odlaže na nesanitarne deponije/smetlišta, a samo mali deo se tretira na pravilan i bezbedan način. Takođe, jedan deo medicinskog otpada (farmaceutski otpad) se izvozi u susedne zemlje, gde se tretira po višestruko većim cenama nego što bi bila cena njegovog tretiranja u Srbiji. Neke zdravstvene ustanove imaju svoju opremu za tretiranje medicinskog otpada, ali većina nije u funkciji ili se koristi za sterilizaciju medicinskih instrumenata, a ne za pravilno odlaganje i tretman medicinskog otpada.