Osnovni razlozi za opravdanost realizacije projekta unapređenja sistema daljinskog grejanja na teritoriji grada Pančeva instalisanjem postrojenja koje koriste podzemni geotermalni izvor energije kao primarni izvor toplote, ogledaju se u smanjenju troškova proizvodnje toplotne energije, povećanju sigurnosti u pogledu snabdevanja toplotnom energijom u Pančevu (putem diversifikacije izvora energije) kao i u unapređenju infrastrukture za proizvodnju toplotne energije uz korišćenje finansijskih sredstava privatnog sektora.
Predložena rešenja dodatno dobijaju na značaju u svetlu inflatornih tokovca, uticaju rasta kursa američkog dolara na međunarodnom monetarnom tržištu, cene i dostupnosti energenata i potrebe oslanjanja na domaće obnovljive izvore energije i na smanjenje zavisnosti od uvoza energenata, kako bi sisteme za proizvodnju toplotne nergije, barem delimično učinilo nezavisnim, odnosno efikasnijim u odnosu na postojeće.
Modernizaciju dela sistema daljinskog grejanja na teritoriji grada Pančeva potrebno je, u tom smislu, izvesti na isplativ način, pri čemu se, prema predloženim rešenjima, ne očekuje da grad Pančevo ulaže sopstvena sredstva niti pozajmljuje novac putem kredita.
Procenjeno je da proizvodnja cena toplotne energije za građane Pančeva treba da bude niža ili jednaka trenutnoj proizvodnoj ceni toplotne nergije i pritom ostane fiksna na dugi rok, vezana jedino za stopu inflacije u evro zoni i uz korektivni mehanizam za slučaj ekstremnih povećanja cene električne energije i drugih energenata.
Toplana Kotež, Toplana Sodara i grad Pančevo imali bi koristi ako počnu da diversifikuju izvore energije i ako smanje svoju zavisnost od gasa. Što je više različitih izvora energije, to će sistem daljinskog grejanja biti nezavisniji i sigurniji. Dodatna korist od predloženog postrojenja je ta što ona koriste obnovljiv izvor energije koji će pretpostavlja se biti dugo dostupan. Geotermalni izvor je ogroman i obnovljiv izvor toplote, što povećava sigurnost u pogledu proizvodnje toplotne energije, naročito snmanjenjem zavisnosti od uvoza.
Razlozi za predlaganje realizacije projekta javno-privatnog partnerstva ogledaju se, između ostalog, u nemogućnostima javnog tela da finansira izgradnju novih kapaciteta za proizvodnju toplotne energije iz obnovljivih izvora energije po tradicionalnom modelu ključ u ruke u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, imajući u vidu da ne postoji dovoljno iskustva sa tehnologijom toplotnih pumpi niti drugim alternativnim tehnologijama, time i nedostatak volje da se preuzmu brojni rizici supstituisanja dela proizvodnjih kapaciteta po tradicionalnom modelu (finansiranjem iz budzeta), kao i iz razloga očekivanje efikasnije realizacije izgradnje predmetnih postrojenja po modelu javno-privatnog partnerstva od strane privatnog partnera na obe lokacije. Ovo se naročito manifestuje u pogledu rokova, cene izgradnje, rizika finansiranja, rizika izgradnje i drugih rizika kojima privatni partner može na kvalitetniji način da upravlja.