KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog za zamenu, racionalizaciju i održavanje dela sistema javnog osvetljenja primenom mera uštede energije na teritoriji grada Užica

Javno osvetljenje predstavlja tipičan primer tzv. zajedničke komunalne potrošnje koja služi svim stanovnicima grada Užica, i njegovu potrošnju nije moguće direktno obračunati i tačno naplatiti krajnjem korisniku kao što je to slučaj kod individualne komunalne potrošnje. Troškovi električne energije, troškovi distributivnog sistema i održavanja javnog osvetljenja se finansiraju iz budzeta Grada. Utrošena sredstva za ove namene ukazuju na to da je u narednom periodu neophodno razmotriti mogućnost pokretanja projekta javno-privatnog partnerstva sa ciljem zamene, upravljanja i dugogodišnjeg održavanja rekonstruisanog dela sistema javnog osvetljenja na teritoriji grada Užica.

Javno osvetljenje obuhvata osvetljavanje puteva, ulica, trgova, mostova, pešačkih prelaza i stepeništa, pešačkih površina pored stambenih i drugih objekata, parkova, spomen parkova, površina u stambenim naseljima i blokovima, groblja, spomen groblja i drugih javnih površina.

Imajući u vidu da je trenutno stanje sistema javnog osvetljenja u prilično lošem stanju, te da je očekivano i poskupljenje električne energije i povećanje troškova distributivnog sistema, opravdano se nameće visoko rangiranje problema javnog osvetljenja na listi projekata od opšteg značaja za stanovnike područja na kojem je planirana implementacija ovog projekta.

Za lokalne samouprave koje nemaju dovoljno sredstava i nemaju na raspolaganju tehničku ekspertizu za realizaciju projekata za unapređenje energetske efikasnosti, angažovanje privatnog partnera može da bude vrlo atraktivno rešenje. Imajući u vidu činjenicu da grad Užice ne raspolaže dovoljnim finansijskim sredstvima, niti ima na raspolaganju tehničku ekspertizu za realizaciju projekta zamene javnog osvetljenja, angažovanje privatnog partnera primenom modela javno-privatnog partnerstva za Grad predstavlja atraktivno rešenje.

Najšire rečeno, javno-privatno partnerstvo predstavlja saradnju javnog i privatnog sektora u pružanja javnih dobara i usluga. U najrazvijenijim zemljama Evrope, model javno-privatnog partnerstva se u većoj ili manjoj meri koristi za pružanje usluga koje su od javnog interesa i za izgradnju javne infrastrukture. Primena modela javno-privatnog partnerstva može da se primeni i u unapređenju menadzmenta javnih institucija kroz proaktivan pristup upravljanja u javnom sektoru i implementaciju metoda upravljanja u javnom sektoru koje su inače tipične za privatni sektor.

Projekat javno-privatnog partnerstva bez elemenata koncesije podrazumeva finansiranje projekta od strane privatnog partnera. Na taj način se budzet lokalne samouprave kreditno ne zadužuje, već lokalna samouprava preuzima obavezu da omogući i poveri privatnom partneru nesmetano obavljanje komunalne delatnosti, dok bi se za obavljanje predmetne delatnosti privatnom partneru isplaćivala naknada na mesečnom niovu. Javno-privatno partnerstvo predstavlja okvir saradnje javnog sektora i kapitala privatnog partnera, radi obezbeđenja funkcionisanja komunalnih delatnosti, odnosno delatnosti od opšteg interesa i efikasnog i ekonomski održivog razvoja infrastrukture.

Osnovni elementi koncepta javno-privatnog partnerstva su jasna alokacija odgovornosti, podela rizika i rok trajanja partnerstva. Podela rizika omogućava da svaki od partnera preuzme rizik kojim može da upravlja na najadekvatniji način, čime se postiže veća efikasnost ovakvih projekata.

Koncept javno-privatnog partnerstva bez elemenata koncesije, u primeru modernizacije dela sistema javnog osvetljenja na teritoriji grada Užica, omogućuje Gradu, kao javnom partneru, određeno smanjenje troškova i stvaranja održive infrastrukture kao jednog od najvećih izazova urbanih i komunalnih zahteva i podizanja nivoa efikasnosti u pružanju usluga krajnjim korisnicima, a istovremeno omogućava da koristi upravljačke, tehničke, finansijske i inovativne sposobnosti privatnog partnera.