KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za zamenu, racionalizaciju i održavanje dela sistema javnog osvetljenja primenom mera uštede energije na teritoriji opštine Kanjiža

U međunarodnoj praksi, javno-privatno partnerstvo se definiše kao oblik saradnje između privatnih i javnih partnera koji zajedno rade na implementaciji investicionih projekata i pružanju javnih usluga. Na sličan način javno-privatno partnerstvo definisano je i u našem pozitivnom pravu. Tako, prema odredbama Zakona o javno- privatnim partnerstvu i koncesijama, javno-privatno partnerstvo predstavlja dugoročnu saradnju između javnog i privatnog partnera radi obezbeđivanja finansiranja, izgradnje, zamene, upravljanja ili održavanja infrastrukturnih i drugih objekata od javnog značaja i pružanja usluga od javnog značaja, koje može biti ugovorno ili institucionalno.

Brojne države u Evropi i svetu imaju višedecenijsko pa i viševekovno iskustvo kada je reč o primeni modela javno-privatnog partnerstva i to u različitim oblastima. Zbog sve veće potrebe za izgradnjom nove javne infrastrukture, ulaganjima u dobra od opšteg interesa i efikasnim pružanjem usluga od javnog značaja, kao neophodnom se ukazala potreba za stvaranjem odgovarajućeg pravnog i institucionalnog okvira za privlačenje privatnih investicija u Republiku Srbiju.

Glavne karakteristike sistema javnog osvetljenja na teritoriji opštine Kanjiža, u najvećoj meri su neefikasnost i zastarelost. Ovakav sistem ne obezbeđuje kvalitetno osvetljenje i bezbedno i zdravo za čoveka i njegovu okolinu, a pored toga postoje veliki troškovi za utrošenu električnu energiju i održavanje. Pored toga, funkcija sistema je bitno narušena dugogodišnjim nedovoljnim ili lošim održavanjem. Održavanje sistema javnog osvetljenja obuhvata zamenu izvora svetlosti (sijalica) i ostalih delova svetiljki (prigušnica, sijaličnih grla, staklenih protektora), zamenu oštećenih svetiljki, zamenu oštećenih stubova i kablovske instalacije, zamenu oštećenih delova merno-upravljačkih blokova (brojila, kontaktori, fotorelei, astronomski satovi, osigurači) i po potrebi, proširivanje sistema javnog osvetljenja.

U celini gledano, kvalitet održavanja sistema javnog osvetljenja je nedovoljan, što kao posledicu ima neadekvatan kvalitet samog osvetljenja. Ovakva situacija ugrožava bezbednost svih učesnika u saobraćaju, a obzirom na to da na teritoriji lokalne samouprave postoje i školske ustanove, problem neadekvatnog osvetljenja dodatno predstavlja i problem bezbednosti dece i njihovih pratilaca u saobraćaju.

Osnovni zadatak projekta javno-privatnog partnerstva je zamena starih svetiljki za efikasne LED svetiljke, obezbeđenje dugogodišnjeg održavanja zamenjenih svetiljki i uštede električne energije na teritoriji opštine Kanjiža. Sa ciljem poboljšanja javnog osvetljenja sagledano je stanje na terenu i analizirana mogućnost unapređenja javnog osvetljenja.

Prilikom izbora svetiljki, vodiće se računa da one budu tehnološki najsavremenije od dostupnih svetiljki na tržištu u tom trenutku, zatim, svetiljke će biti izuzetnih fotometrijskih karakteristika, visokog stepena mehaničke i električne zaštite, izrađene od najkvalitetnijih materijala, čime se obezbeđuje dug eksploatacioni vek sa višegodišnjim garancijama na trajnost i pouzdanost.

U tehničkom smislu, postići će se bolje tehničko rešenje i bolji kvalitet usluge. Bolja osvetljenost sa novim rešenjem u odnosu na postojeće stanje ogleda se u tome što će sadašnji nivo osvetljenosti biti poboljšan novim LED svetiljkama.

Dakle, nove svetiljke obezbediće najmanje isti ili viši nivo osvetljenosti u odnosu na postojeće stanje uz značajno smanjenje potrebne snage. Ušteda u potrebnoj instalisanoj snazi znači i smanjenje potrošnje električne energije, i to bez smanjenja nivoa kvaliteta usluge isporuke svetlosne energije i nivoa osvetljenosti, odnosno takvom uštedom se ne umanjuje kvalitet komunalne usluge niti bezbednost.