Trenutno stanje upravljanja otpadom u čvrstom stanju na teritoriji grada Beograda spada u kategoriju niskog nivoa razdvajanja otpada na mestu nastajanja i ograničenog tretmana otpada pre odlaganja na deponije. Postojeće prakse odlaganja otpada na deponijama poput Vinče dovode do emisija gasova sa efektom staklene bašte i visikog rizika zagađenja vazduha, tla i vode.
Grad je odlučio da poboljša prakse upravljanja otpadom uspostavljenjem sistema upravljanja otpadom koji će obezbediti: razdvajanje otpada na mestu nastajanja, veću ponovnu upotrebu otpada, preusmeravanje otpada sa deponija i korišćenje ekonomske vrednosti otpada kroz proizvodnju energije.
Predmet projekta podrazumeva obezbeđenje usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada, i građevinskog otpada koji se proizvodi na geografskom području koje projekat obuhvata (13 opština - Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Mladenovac, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Sopot, Stari Grad, Surčin i Čukarica) kroz model javno-privatnog partnerstva bez elemenata koncesije (Barajevo, Lazarevac i Obrenovac su već usvojile poseban regionalni plan upravljanja otpadom sa drugim susednim opštinama. Gradska opština Grocka sagledava mogućnost alternativnog rešenja za upravljanje svojim komunalnim otpadom, tako da ne učestvuje u projektu. Ali, Gradu se kroz ugovor neće uskratiti mogućnost da projektom obuhvati komunalni otpad sa svog celokupnog „geografskog područja“ pod određenim uslovima). Predmet projekta je da, na osnovu ugovora sa privatnim partnerom, Grad obezbedi: sanaciju postojeće deponije; i finansiranje, projektovanje, izgradnju, rad, održavanje i predaju postrojenja za tretman i odlaganje mešanog komunalnog otpada iz domaćinstva, kao i mešanog komercijalnog i drugog neopasnog i inertnog otpada koji je po svojim karakteristikama sličan otpadu iz domaćinstva i građevinskog otpada.