Inicijativa za pokretanje projekta u opštini Apatin je usledila posle uvida u podatke o energetskim performansama javnih objekata i sistema za proizvodnju toplotne energije javnih objekata, koji su se pokazali kao najveći potrošači i koji poseduju energetske sisteme koji si neefikasni i dotrajali. Urađena preliminarna tehno-ekonomska analiza ukazala je koje bi konkretne mere i koji obim projekta dali optimalni rezultat, u smislu pozitivnog uticaja kako na energetsku efikasnost, tako i na budzet koji se izdvaja za grejanje javnih objekata i njihovo održavanje.
Usled dotrajalosti sistema za proizvodnju toplotne energije javnih objekata: kotlova i prateće mašinske i elektro opreme, opština Apatin sagledala je mogućnost unapređenja trenutnog stanja energetskih sistema u 11 javnih objekata za čije troškove proizvodnje i snabdevanja toplotnom energijom je nadležna. U skladu sa finansijskim kapacitetom, odnosno raspoloživim finansijskim sredstvima za ulaganje u sektor energetske efikasnosti, kao adekvatan model finansiranja mera unapređenja, usvojen je ESKO model finansiranja, koji podrazumeva finansiranje mera instalacije i rekonstrukcije iz ostvarenih energetskih ušteda, tj. kada je u pitanju javni sektor kroz model javno-privatnog partnerstva, kada bi celokupne mere unapređenja finansirao zainteresovani privatni partner, bez sopstvenog ulaganja od strane same opštine.
Predmet projekta je dugoročna ugovorna efikasna isporuka toplorne energije uz zamenu kotlova na mazut, lož ulje i ugalj ekološkim i efikasnim gasnim kondenzacionim kotlovima na prirodni gas, što se odražava na celokupnu energetsku efikasnost, pri čemu opšina ostvaruje i uštede u budzetu, odnosno u najnepovoljnijem slučaju ostaje u okviru budzeta koji je i do sada izdvajala za fosilne energente, održavanje i električnu energiju za uzgrevanje mazuta, uz povećanje navedenih performansi.
Projekat obuhvata pripremu potrebne projektne dokumentacije i dozvola, nabavku opreme i izvođenje radova na realizaciji predloženih mera uštede energije i mera unapređenja, održavanje svih ugrađenih sistema potpuno funkcionalnim u toku ugovornog perioda, a sve u cilju smanjenja budzetskih troškova i podizanja nivoa efikasnosti u pružanju javnih usluga. Projektom se garantuje zahtevani nivo toplotnog komfora u predmetnim javnim objektima za vreme trajanja celokupnog ugovornog javno-privatnog partnerstva.
Konkretan projekat podrazumeva mnoštvo aktivnosti koji se u najvećoj meri dodeljuju privatnom partneru, što podrazumeva i osmišljavanje, projektovanje, finansiranje, izvođenje radova, upravljanje, održavanje, korišćenje dobara i pružanje dugoročne usluge. Kod ugovornog oblika javno-privatnog partnerstva privatni investitor se obavezuje da finansira implementaciju mera unapređenja trenutog stanja i nakon toga nastavi da održava novoinstalirane i rekonstruisane sisteme odnosno energetske objekte i u ovom slučaju da isporučuje potrebnu količinu toplotne energije za grejanje 11 javnih objekata.