KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva kojim se predlaže uspostavljanje slobodne carinske zone u opštini Inđija

Slobodna zona je institut međunarodne ekonomske politike kojim se podstiče ulaganje kapitala. Proizvodnja i razmena u službi privrednog razvoja Slobodne zone doprinose brzom privlačenju direktnih stranih investicija poboljšanju poslovne klime tehnološkom razvoju i povećanju zaposlenosti. Slobodne zone su centri koji omogućuju da se sve odvija na jednom mestu - od procesa proizvodnje do objedinjenja usluga skladištenja, utovara i istovara robe, pakovanja, transporta, špediterske usluge, carinskih i administrativnih poslova. One danas predstavljaju centre visoke tehnologije, razvijenih telekomunikacija i moderne infrastrukture, odnosno, centre moderne industrije i kompletne logističke podrške.

Slobodne zone su fizički ograđen i označen deo teritorije Republike Srbije, infrastrukturno opremljen, gde se mogu obavljati proizvodne i uslužne delatnosti uz određene stimulativne pogodnosti. U Srbiji je trenutno aktivno 15 slobodnih zona. Slobodne zone koje trenutno posluju u Srbiji su: SZ Pirot, SZ Subotica, SZ Zrenjanin, SZ Novi Sad, FAS SZ Kragujevac, SZ Šumadija (Kragujevac), SZ Šabac, SZ Užice, SZ Smederevo, SZ Kruševac, SZ Svilajnac, SZ Apatin, SZ Vranje, SZ Priboj i SZ Beograd. U njima se mogu obavljati sve vrste poslovanja i industrijskih aktivnosti uključujući proizvodnju skladištenje pakovanje, trgovinu, bankarstvo i osiguranje. Slobodne zone mogu osnivati i njima mogu upravljati i domaće i strane kompanije. Zarade i prihodi koje se ostvare unutar slobodne zone mogu se transferisati u bilo koju državu uključujući Srbiju slobodno bez prethodnog odobrenja, bez naplate poreza carina ili taksi. Na ovaj način stvaraju se ogromne mogućnosti za saradnju domaćih i stranih industrija. Poslovanjem u slobodnim zonama, investitoru se obezbeđuju specijalne olakšice i povlašćeni poreski režim. Uvoz i izvoz robe u zonu je neograničen. Roba koja se iz zone uveze na domaće tržište podleže režimu uvoza strane robe. Poslodavcima unutar slobodne zone omogućen je zakup poslovnih prostorija, radionica i skladišta pod povoljnim uslovima.

Prioritetne delatnosti u slobodnim zonama su iz oblasti proizvodnje i to iz okvira sledećih programa: proizvodnja tekstilnih prediva i tkanina; proizvodnja odevnih predmeta, dorada i bojenje krzna; prerada kože i proizvodnja predmeta od kože; proizvodnja osnovnih metala; proizvodnja standardnih metalnih proizvoda; proizvodnja mašina i uređaja; proizvodnja kancelarijskih i računskih mašina; proizvodnja električnih mašina i aparata; proizvodnja radio, tv i komunikacione opreme; proizvodnja medicinskih preciznih i optičkih instrumenata; proizvodnja motornih vozila, prikolica i poluprikolica; proizvodnja ostalih saobraćajnih sredstava.

Slobodne carinske zone međutim ne isključuju pružanje usluga pa je ovaj segment poslovanja sve razvijeniji u svetu gde već dostiže izuzetne razmere. Imajući u vidu da osnovnu saglanost za formiranje Slobodne zone, kao i uslove za određenje, ispunjenje uslova i davanje saglasnosti za ispunjenost ekonomskih uslova, daje Vlada Republike Srbije, to je jasno da Slobodna zona ima bitno definisane preduslove za njeno određenje i formiranje. To takođe ukazuje na činjenicu da se radi o delatnosti od opšteg društvenog značaja, i da je uloga države u ovoj oblasti veoma važna. Određivanje područja zone je ekonomski opravdano posebno ako se u zoni pored proizvodnih, planira i obavljanje drugih privrednih aktivnosti kojima se ne ugrožava životna sredina, zdravlje, ljudi, materijalna dobra i bezbednost zemlje.