KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog koncesionog akta za za poveravanje obavljanja delatnosti gradsko-prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Vranja

Zbog sve veće potrebe za izgradnjom nove javne infrastrukture, ulaganjima u dobra od opšteg interesa i efikasnim pružanjem usluga od javnog značaja, kao neophodnom se ukazala potreba za stvaranjem odgovarajućeg pravnog i institucionalnog okvira za privlačenje privatnih investicija u Republiku Srbiju.

Stvaranje pravnog okvira za realizaciju projekata javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije pokazalo se kao odličan put za poveravanje obavljanja komunalnih delatnosti privatnom partneru, odnosno delatnosti čije se finansiranje obezbeđuje u celosti ili delimično investicijom privatnog partnera, u rešavanju pitanja koja su od javnog značaja.

Predmet predloženog projekta je poveravanje obavljanja komunalne delatnosti gradsko-prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Vranja na period od 10 godina zaključenjem javnog ugovora između grada Vranja i privatnog partnera.

Kroz organizaciju obavljanja gradskog i prigradskog linijskog prevoza putnika na teritoriji grada Vranja potrebno je obezbediti prvenstveno adekvatan prevoz učenika do obrazovnih ustanova, kao i zaposlenih do radnih mesta, ali i drugih kategorija građana  koji iskazuju zahteve za korišćenjem usluga gradsko-prigradskog prevoza putnika za dolazak do ciljnih destinacija, odnosno grad je dužan da obezbedi potreban obim i kvalitet komunalne delatnosti javnog prevoza u zavisnosti od potreba i materijalnih mogućnosti korisnika usluga i materijalnih mogućnosti grada.

Implementacija ove koncesije bi doprinela poboljšanju i unapređenju ove komunalne delatnosti, omogućavanju održivog sistema prevoza u gradu Vranju na duži vremenski period i redukciju zagađenja životne sredine.

Realizacija predložene koncesije iz oblasti prevoza putnika opravdana je sa ekonomsko-finansijskog i tehničkog stanovišta. Kao najvažniji cilj ove koncesije jeste podizanje kvaliteta pružanja komunalne usluge uz uštede u budzetu lokalne samouprave.

Ovo javno-privatno partnerstvo podrazumeva finansiranje projekta od strane privatnog partnera čime se budzet lokalne samouprave kreditno ne zadužuje, već je obaveza lokalne samouprave da omogući privatnom partneru nesmetano obavljanje komunalne delatnosti. Javno-privatno partnerstvo u suštini predstavlja okvir za zajedničke akcije javnog sektora (u ovom slučaju grada Vranja) i kapitala privatnog partnera, radi obezbeđenja funkcionisanja delatnosti od opšteg interesa i efikasnog i ekonomski održivog razvoja infrastrukture.

Osnovni elementi koncepta javno-privatnog partnerstva su jasna alokacija odgovornosti, podela rizika i rok trajanja partnerstva. Podela rizika omogućava da svaki od partnera preuzme rizik kojim može da upravlja na najadekvatniji način, čime se postiže veća efikasnost ovakvih projekata. Koncept javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije, u primeru komunalne delatnosti obavljanja gradsko-prigradskog prevoza putnika, omogućuje gradu Vranju, kao javnom partneru, unapređenje usluge prevoza putnika i smanjenje troškova u budzetu lokalne samouprave.