KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za finansiranje, rekonstrukciju, odnosno rehabilitaciju dela lokalne putne infrastrukture i drugih objekata niskogradnje sa pratećim radovima u opštini Srbobran

Putna infrastruktura je značajna imovina svake države, kako u smislu investicija, tako i u socijalnom i ekonomskom smislu. Dobro održavanje i upravljanje putnom infrastrukturom podstiče ekonomski rast i socijalnu integraciju približavajući gradove i sela. Države teže razvoju puteva kako bi zadovoljile ekonomske, političke i socijalne potrebe, što može uključivati izgradnju novih ili obnovu, odnosno održavanje postojećih puteva.

Putevi su među najkompleksnijim i socijalno osetljivim infrastrukturnim inicijativama koje države mogu preduzeti za svoje stanovništvo. Zahtevaju sofisticirane tehničke resurse, dosledno i efikasno upravljanje i održavanje, i obično imaju ogromne ekonomske, socijalne i ekološke uticaje. Iskusni i kvalifikovani privatni partner može pomoći u prevazilaženju svih ovih izazova i to je jedan od razloga zbog kojih partnerstva javnog i privatnog sektora mogu biti privlačna za lokalne samouprave.

U većini evropskih zemalja izgradnja i održavanje lokalne putne infrastrukture shvaćeno je kao društveni interes, čije se prednosti mere u funkciji faktora kao što su: povećanje bezbednosti saobraćaja, očuvanje životne sredine, povećanje mobilnosti stanovništva, dostizanje ciljeva održivog razvoja i drugo.

Izgradnja i održavanje lokalne putne infrastrukture ima ključan značaj iz više aspekata. Putevi koji se održavaju pružaju sigurno i efikasno kretanje vozila, čime se smanjuje rizik od saobraćajnih nesreća i poboljšava bezbednost putnika. Redovno održavanje produžava životni vek puteva, čime se smanjuju dugoročni troškovi rekonstrukcije i izgradnje novih puteva, ali i direktno utiče na ekonomiju. Putevi su ključni za povezivanje različitih delova zajednice, što olakšava transport roba i pristup tržištima. Očuvani putevi podržavaju ekonomske aktivnosti, promovišu trgovinu, i doprinose razvoju lokalnih privreda. Održavanje puteva ima pozitivan uticaj na kvalitet života stanovništva. Takođe, očuvani putevi olakšavaju svakodnevne aktivnosti građana, poput putovanja do posla ili škole. Održavanje lokalne putne infrastrukture doprinosi održivom razvoju zajednice, podržava ekonomski prosperitet i poboljšava ukupni standard života građana.

Predmet predloženog projekta jeste finansiranje, rekonstrukcija, odnosno rehabilitacija dela lokalne putne infrastrukture i drugih objekata niskogradnje (autobuskih stajališta, parking mesta) na teritoriji opštine Srbobran na period od 10 godina zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstu između Opštine Srbobran i privatnog partnera.

Predmet Predloga projekta javno-privatnog partnerstva obuhvata obavezu Privatnog partnera da projektuje i finansira i izvede radove na izgradnji, rekonstrukciji i rehabilitaciji dela lokalne putne infrastrukture koja je od javnog značaja i pruži usluge upravljanja navedene lokalne putne infrastrukture, dok je Javni partner u obavezi da redovno izvršava plaćanje ugovorene naknade Privatnom partneru za obezbeđivanje dostupnosti putne infrastrukture.

Putna infrastruktura predstavlja okosnicu razvoja i funkcionisanja svih mogućih ljudskih, privrednih i drugih tokova. Putna infrastruktura je imperativ društvenog i privrednog standarda, kako na mikro, tako i na makro planu određenog lokaliteta, što zapravo znači standard življenja. Određena društveno-politička zajednica svoju vrednost pre svega meri u pokrivenosti putnom mrežom – infrastrukturnim sadržajima. Razvojem putne infrastrukture poboljšava se pristupačnost, što dovodi do ubrzanja regionalnog razvoja. Imajući takav pristup uticaja investicija u vidu, sveukupne koristi društva mogle bi da prevaziđu troškove investiranja u razvoj putne infrastrukture.