KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za povećanje energetske efikasnosti u javnim objektima i rekonstrukciju sistema javnog osvetljenja na teritoriji grada Kragujevca

Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, javno-privatno partnerstvo  je definisano kao dugoročna saradnja između javnog i privatnog partnera radi obezbeđivanja finansiranja, izgradnje, rekonstrukcije, upravljanja ili održavanja infrastrukturnih i drugih objekata i pružanja usluga od javnog značaja, koje može biti ugovorno ili institucionalno. Javno-privatno partnerstvo može biti ugovorno ili institucionalno, zavisno od toga da li se između javnog i privatnog partnera zaključuje javni ugovor, ili ih pored toga vezuje i suvlasništvo u zajedničkom privrednom društvu.

Zakonom o komunalnim delatnostima, komunalne delatnosti su definisane kao delatnosti pružanja komunalnih usluga od značaja za ostvarenje životnih potreba fizičkih i pravnih lica kod kojih je jedinica lokalne samouprave dužna da stvori uslove za obezbeđenje odgovarajućeg kvaliteta, obima, dostupnosti i kontinuiteta, kao i nadzor nad njihovim vršenjem, a posebno su prepoznate, između ostalih, proizvodnja, distribucija i snabdevanje toplotnom energijom, kao i obezbeđivanje javnog osvetljenja. Ove delatnosti su detaljnije definisane kao centralizovana proizvodnja i distribucija u više objekata vodene pare, tople ili vrele vode za potrebe grejanja, kao i održavanje, adaptacija i unapređenje objekata i isntalacija javnog osvetljenja kojima se osvetljavaju saobraćajne i druge površine javne namene. Poveravanje ovih delatnosti je definisano kao vremenski oročeno ugovorno određivanje odnosa u vezi sa obavljanjem komunalne delatnosti ili pojedinih poslova iz okvira komunalne delatnosti između jedne ili više jedinica lokalne samouprave i vršioca komunalne delatnosti, koje za cilj ima pružanje komunalnih usluga na teritoriji jedne ili više jedinica lokalne samouprave ili na delu teritorije jedinice lokalne samouprave, a na postupak poveravanja se primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje javno-privatno partnerstvo i koncesije.

Zakonom o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, energetska usluga je definisana kao usluga koja obezbeđuje materijalnu ili drugu korist, odnosno dobro nastalo kombinacijom primene energetski efikasnih tehnologija ili aktivnosti, koje mogu uključiti rad, održavanje, upravljanje i kontrolu potrebnu za pružanje usluge, koja se pruža na osnovu ugovora i koja u normalnim okolnostima dovodi do proverljivog, merljivog, odnosno procenjivog poboljšanja energetske efikasnosti ili ušteda primarne energije.Ugovor o energetskoj usluzi može biti: ugovor o energetskom učinku, ugovor o efikasnoj isporuci energije (toplotne i/ili električne energije) ili drugi ugovor koji za predmet ima povećanje energetske efikasnosti, odnosno ostvarivanje uštede primarne energije ili vode, dok energetska usluga može obuhvatiti i energetski pregled, projektovanje, građenje, rekonstrukciju, energetsku sanaciju zgrada, održavanje zgrada i industrijskih objekata, upravljanje i nadzor nad korišćenjem energije, kao i druge aktivnosti.U slučaju kada se energetska usluga iz člana 43. stav 2. ovog Zakona finansira sredstvima budzeta Republike Srbije ili su korisnici energetske usluge korisnici javnih sredstava, ugovor o energetskoj usluzi smatra se javnim ugovorom, pa prava i obaveze ugovornih strana i rok trajanja ugovora moraju biti u skladu sa ovim zakonom i zakonom kojim se uređuje oblast javno-privatnog partnerstva.

Predmet predloga projekta je dodela ugovora o javno-privatnom partnerstvu za povećanje energetske efikasnosti u javnim objektima i rekonstrukciju sistema javnogosvetljenja primenom mera uštede energije sa LED tehnologijom u gradu Kragujevcu. Pod rekonstrukcijom u smislu ovog projekta se podrazumeva projektovanje, finansiranje, zamena dela dotrajale rasvete novim savremenim LED svetiljkama i održavanje zamenjenog dela sistema javne rasvete.

Predmet budućeg ugovora o javno-privatnom partnerstvu bez elemenata koncesije jeste sprovođenje mera sa ciljem efikasnijeg korišćenja energije, odgovarajućeg smanjenja emisije ugljen-dioksida i smanjenja operativnih troškova funkcionisanja i održavanja javnih objekata i javnogosvetljenjau gradu Kragujevcu.

U gradu Kragujevcu javno osvetljenje je zastarelo i neefikasno kako energetski tako i fotometrijski. Zbot toga se pojavila potreba za zamenu dotrajale rasvete novim savremenim LED svetiljkama koje pružaju bolje osvetljenje i čija je primena isplativija. S obzirom da grad nema dopunskih sredstava na raspolaganju da ih finansira, model javno-privatnog partnerstva pokazuje se kao način rešavanja problema osvetljenja bez zaduživanja i  rasta javnog duga. Javno-privatno partnerstvo predstavlja okvir zajedničke akcije javnog sektora i kapitala privatnog partnera, radi obezbeđenja delatnosti od opšteg interesa i efikasnog i ekomomski održivog razvoja infrastrukture.