Usled dotrajalosti sistema za proizvodnju toplotne energije, kotlova, prateće mašinske i elektro opreme, kao i tehnologije koja se koristi u vešernici Bolnice, sagledane su mogućnosti unapređenja trenutnog stanja energetskog sistema. U skladu sa sredstvima1 koja su opredeljena za energente, odnosno raspoloživim finansijskim sredstvima za ulaganje u sektor energetske efikasnosti, kao adekvatan model finansiranja mera unapređenja odabran je ugovor o energetskoj usluzi, vrsta ugovora ugovor o isporuci toplotne energije, pri čemu pružanje ove vrste energetske usluge od strane privatnog partnera, dovodi do proverljivog, merljivog i/ili procenljivog povećanja energetske efikasnosti objekta, tehničkih sistema i/ili uštede primarne energije, kroz uvođenje energetski efikasne tehnologije, odnosno postupaka. Kada je u pitanju javni sektor, realizacija ovog modela energetske usluge podrazumeva primenu javno-privatnog partnerstva, gde mere unapređenja finansira odabrani privatni partner, bez ulaganja od strane javnog partnera, u ovom slučaju Bolnice.
Predlog za način realizacije ovog projekta podrazumeva da se isti realizuje kao ugovorno javno-privatno partnerstvo bez elemenata koncesije u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama. Ovaj vid ugovora obuhvata mnoštvo aktivnosti koji se u najvećoj meri dodeljuju privatnom partneru, što podrazumeva i osmišljavanje, projektovanje, finansiranje, izvođenje radova, upravljanje, održavanje, korišćenje dobara i pružanje dugoročne usluge.
Osnov ovog predloga projekta je rekonstrukcija tehničko-tehnološki zastarelog sistema, koji je posledično neefikasan i funkcionalno nepouzdan, novim tehničkim rešenjem i upotrebom novih tehnologija. Rešenje za povećanje energetske efikasnosti celokupnog sistema i smanjenje gubitaka energetskih fluida je decentralizovana proizvodnja toplotne energije, iz kondenzacionih kaskadnih gasnih generatora na prirodni gas, koji će biti pozicionirani u neposrednoj blizini objekata koji se zagrevaju, to jest na samoj fasadi objekata. Dosadašnji potrošači vodene pare se novim rešenjem konvertuju u ekonomičnije tehnološke pandane, tako da centralizovana proizvodnja sanitarne tople vode prelazi sa parovodnog grejača bojlera sanitarne tople vode na toplovodni, uz zamenu dotrajalih bojlera novim. Mašine za pranje veša koje su koristile paru se menjaju mašinama za veš koje će preuzimati toplu vodu direktno iz novih gasnih generatora i dogrevati je elektro dogrejačima. Potrošači vodene pare u vešernici se takođe menjaju novim sušilicama za veš i valjkom za peglanje, koji će se direktno napajati toplotnom energijom iz prirodnog gasa.
Energent koji će se koristiti je prirodni gas. U ovom trenutku nema mogućnosti priključka bolnice na gasovod prirodnog gasa, pa je predviđeno da se prirodni gas dobije konverzijom iz Komprimovanog prirodnog gasa. Odabranom privatnom parneru ostaje mogućnost da se u budućnosti priključi na gasovod prirodnog gasa, ukoliko se za to ostvare tehnički uslovi.
Obaveza privatnog partnera u ovom projektu je da iz sopstvenih sredstava izvede sve neophodne radove i ugradi svu potrebnu pomenutu opremu, i to tokom perioda pripreme i perioda implementacije. U periodu glavne obaveze, obaveza privatnog partnera je da svu isporučenu opremu održava u potpuno funkcionalnom stanju i da obezbedi isporuku prirodnog gasa do svih navedenih potrošača, te da kao najvažniju obavezu iz ovog projekta snabdeva Bolnicu toplotnom energijom tokom celog perioda trajanja javnog ugovora. Važno je naglasiti da privatni partner preuzima sve tehničke, finansijske i operativne rizike projekta u svim fazama realizacije i upravljanja projektom, te garantuje stabilnu proizvodnju toplotne energije za potrebe svih obuhvaćenih potrošača, u dogovorenom kvalitetu, kroz ugovoreni period.