Upravljanje javnim parkiralištima, prema odredbama Zakona o komunalnim delatnostima, predstavlja komunalnu delatnost od opšteg interesa. Upravljanje javnim parkiralištima je usluga održavanja javnih parkirališta i prostora za parkiranje na obeleženim mestima (zatvoreni i otvoreni prostori), organizacija i vršenje kontrole i naplate parkiranja, usluga uklanjanja nepropisno parkiranih, odbačenih ili ostavljenih vozila, premeštanje parkiranih vozila pod uslovima propisanim zakonom, postavljanje uređaja kojima se po nalogu nadležnog organa sprečava odvoženje vozila, kao i uklanjanje, premeštanje vozila i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila u slučajevima predviđenim posebnom odlukom skupštine jedinice lokalne samouprave kojom se uređuje način obavljanja komunalne delatnosti upravljanja javnim parkiralištima, kao i vršenje naplate ovih usluga. Pored toga, saglasno odredbama Zakona o zaštiti potrošača, upravljanje javnim parkiralištima je delatnost od opšteg društvenog i ekonomskog interesa.
Javna parkirališta mogu da budu: stalna, privremena i povremena. Stalna parkirališta su javne saobraćajne površine i posebni prostori određeni i obeleženi za parkiranje vozila, a privremena parkirališta su privremeno uređene javne saobraćajne površine i posebni prostori određeni i obeleženi za parkiranje vozila. Pod povremenim parkiralištima podrazumevaju se javne saobraćajne površine i posebni prostori u neposrednoj blizini objekata u kojima se održavaju sportske, kulturne, umetničke, sajamske i druge priredbe i skupovi, za vreme njihovog trajanja, koje su posebno određene i obeležene za parkiranje vozila.
Upravljanje javnim parkiralištima je komunalna delatnost, koja se smatra delatnošću od opšteg interesa, u skladu sa odredbama Zakona o komunalnim delatnostima. Komunalne delatnosti u smislu ovog zakona su delatnosti pružanja komunalnih usluga od značaja za ostvarenje životnih potreba fizičkih i pravnih lica kod kojih je jedinica lokalne samouprave dužna da stvori uslove za obezbeđenje odgovarajućeg kvaliteta, obima, dostupnosti i kontinuiteta, kao i nadzor nad njihovim vršenjem. Zakonom o komunalnim delatnostima propisano je da se na postupak poveravanja obavljanja komunalne delatnosti čije se finansiranje obezbeđuje iz budzeta jedinice lokalne samouprave, odnosno čije se finansiranje obezbeđuje u celosti ili delimično naplatom naknade od korisnika komunalnih usluga, primenjuju odredbe zakona kojima se uređuje javno-privatno partnerstvo i koncesije.
Kroz uključivanje privatnog sektora u izgradnju objekata od javnog značaja i pružanje javnih usluga mogu da ostvare brojne koristi za svoje građane i čitav sistem, i to: brža implementacija predmeta koncesije koja se postiže poveravanjem više faza realizacije privatnom partneru; uštede u troškovima izgradnje putem brže realizacije, nabavke i smanjenja rizika prekoračenja vremena implementacije i troškova; uštede u troškovima poslovanja primenom savremenih tehnologija, kvalifikovane radne snage i efikasnim korišćenjem objekata; viši nivo kvaliteta; mogućnost finansiranja predmeta koncesije bez angažovanja ograničenih budzetskih sredstava i zaduživanja na finansijskom tržištu, i povećanje javnih prihoda: poreza na imovinu i zarade, prihoda od projekta odnosno usluge.
Odgovornost upravljanja garažama podrazumeva da koncesionar snosi punu odgovornost kako za kvalitet, tako i za isplativost obavljanja ove delatnosti, to jest naplatu usluga od trećih lica, odnosno korisnika. Izgrađena garaža će nakon isteka javnog ugovora biti predata javnom partneru na upravljanje, u skladu sa odredbama javnog ugovora i eventualno drugih ugovora zaključenih od strane privatnog partnera u vezi sa projektom.