KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za izgradnju sistema daljinskog grejanja uz ugovornu isporuku toplotne energije iz drvne biomase na teritoriji opštine Sjenica

Opština Sjenica je jedna od najhladnijih opština u Srbiji. U okviru urbanog dela opštine Sjenica, postoji 27 javnih objekata koji trenutno za potrebe grejanja koriste 35 različitih kotlova sa individualnim ložištima. Ovakva situacija dovodi do niza problema u funkcionisanju ovih javnih ustanova, a uzrokuje negativne ekonomske i ekološke probleme:

Ovoliki broj kotlova koji koriste različite finansijski nepovoljne energente iziskuje velike troškove u vidu broja javnih nabavki, zaposlenih, održavanja i servisiranja. Imajući u vidu činjenicu da se kao energenti koriste ugalj, cepana drva, mazut, lako lož ulje i električna energija jasno je da postoji puno problema koji nastaju iz ovakve šarenolikosti. Počev od toga da se energenti pribavljaju u različitim procedurama, potom da se sistem održavanja servisiranja i popravki ovih ložišta vrši na 35 različitih kotlova, do toga da u toku grejne sezone na pripremi i održavanju ovih sistema radi preko 50 ljudi koji nisu adekvatno obučeni i pripremljeni za ovaj posao. Od 27 objekata, neki od objekata se uopšte ne greju, pa se samim tim i nisu u upotrebi pri niskim spoljnim temperaturama vazduha, to jest nekoliko meseci godišnje. Imajući u vidu dužinu grejne sezone, to čini problematičnim njihovo funkcionisanje i opstanak.

Poseban problem koji čini postojeći sistem grejanja dodatno problematičnim je dominantno korišćenje energenata koji izazivaju ozbiljne ekološke probleme. Namera opštine Sjenica je da se izvrši supstitucija ekonomski nepovoljnih goriva u upotrebi (ugalj, lako lož ulje, drvo) ekonomski povoljnijim i ekološki prihvatljivijim, obnovljivim izvorom energije odnosno drvnom biomasom. S obzirom da se opština Sjenica nalazi u regionu Srbije koji je bogat šumom, korišćenje biomase - drvne sečke za potrebe proizvodnje toplotne energije je logičan izbor i kad je u pitanju pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju, koji bi ovakav projekat doneo. 

U urbanom delu opštine Sjenica ne postoji centralni sistem daljinskog grejanja koji opslužuje toplotnom energijom objekte javne namene. Opština želi da formira javno komunalno preduzeće koje bi se bavilo proizvodnjom toplotne energije za objekte javne namene radi rešavanja organizacionih, finansijskih i ekoloških problema. Namera je da se to obavi iz jedne centralne toplane koja bi spremala neophodne količine energije za sve ove objekte.  Planira se da novoizgrađenom kotlarnicom upravlja privatni partner i isporučuje dogovorenu količinu toplotne energije javnom komunalnom preduzeću koje će biti osnovano za ovu namenu odnosno za proizvodnju toplotne energije.

Predlog za način realizacije ovog projekta podrazumeva da se isti realizuje kao ugovorno javno-privatno partnerstvo bez elemenata koncesije u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama. Ovaj vid ugovora podrazumeva mnoštvo aktivnosti koji se u najvećoj meri dodeljuju privatnom partneru, što podrazumeva i osmišljavanje, projektovanje, finansiranje, izvođenje radova, upravljanje, održavanje, korišćenje dobara i pružanje dugoročne usluge. Privatni investitor se predloženim projektom obavezuje da finansira implementaciju mera izgradnje novog kotlovskog postrojenja na biomasu i nakon toga nastavi da održava novoinstalirani sistem za proizvodnju toplotne energije za potrebe grejanja, pripremi određene količine drvne mase, skladišti ih, izvede proces pretvaranja u drvnu sečku i istu dopremi do kotlovskog postrojenja, ali i isporuči novoosnovanom javnom preduzeću potrebnu količinu toplotne energije iz kotlovskog postrojenja na biomasu i dobija naknadu za tu pruženu energetsku uslugu iz budzeta javnog partnera.