Predmet projekta javno-privatnog partnesrstva je finansiranje, izgradnja i održavanje toplane na biomasu sa isporukom energije na teritoriji grada Bora zaključenjem ugovora o javno-privatnom partnerstu između grada Bora, Javno komunalnog preduzeća za stambene usluge Bor i privatnog partnera. Implementacijom ovog projekta došlo bi do poboljšanja i unapređenja komunalne delatnosti, stvaranja održivog sistema grejanja na duži vremenski period korišćenjem obnovljivih izvora energije, kao i redukovanja zagađenosti životne sredine. Realizacija predloga projekta javno-privatnog partnerstva podrazumeva da je neophodno napraviti analizu potrebnih ulaganja i efekata koji se ostvaruju realizacijom projekta. Kako bi se postigao optimalni nivo pružanja usluge neophodno je adekvatno planirati kako inicijalna ulaganja, tako i troškove koji nastaju u periodu realizacije projekta, a koji se u širem smislu odnose na troškove održavanja i funkcionisanja izgrađenog i rekonstruisanog sistema.
Prednost javno-privatnog partnerstva u odnosu na tradicionalni model nabavke je to što kod tradicionalnog modela početno smanjenje vrednosti troškova izgradnje ili opremanja može prouzrokovati veće troškove u fazi upotrebe, a o tim vrednostima poreski obveznici nemaju informaciju. Model javno-privatnog partnerstva sa ili bez elemenata koncesije iziskuje složen i sveobuhvatan pristup, odnosno izradu različitih analiza poput ekonomske i finansijske, analize rizika, analize zaštite životne sredine, itd., što u konačnom ishodu pokazuje da li je određeni projekat isplativ i na koliko godina bi ga trebalo realizovati. Projekat javno-privatnog partnerstva za izgradnju, finansiranje i održavanje toplane na biomasu sa isporukom energije u gradu Boru, realizovaće se kao ugovorno JPP bez elemenata koncesije. Nakon sprovedenog postupka izbora privatnog partnera, javno telo i odabrani privatni partner zaključuju javni ugovor. Realizacija ovog projekta će dovesti do smanjenja budzetskih troškova, stvaranja održivog sistema grejanja kao jednog od najvećih izazova urbanih i komunalnih zahteva i podizanja nivoa efikasnosti u pružanju usluga korisnicima ove komunalne delatnosti.
Potrošnja energije u Srbiji je bar dva do tri puta veća nego u Evropskoj uniji. Naši sistemi daljinskog grejanja su veoma neefikasni i posedujemo većinom zastarela energetska rešenja, te mali stepen korišćenja ekološki prihvatljivih izvora energije govore u prilog tome da je predloženi projekat izgradnja postrojenja na obnovljivim energetskim izvorima. Ulaganje u izgradnju kotlarnice rezultiraće ekonomskim, bezbednosnim, ekološkim i drugim efektima, kao i boljim nivoom usluge za stanovnike grada Bora.
Definisanjem ciljeva koje treba predvideti projektom se ujedno definišu i prava i obaveze javnog i privatnog partnera. Ciljevi koje treba ostvariti realizacijom predloženog projekta su: optimizovani proizvodni troškovi i smanjenje jedinične cene isporučene toplotne energije; održavanje i unapređenje kvaliteta pružanja predmetne delatnosti; obezbeđivanje energetske stabilnosti; kvalitetnije grejanje; bolji finansijski rezultati za javnog partnera; sigurnije snabdevanje objekata u gradu toplotnom energijom; uvođenje tehnologije koja smanjuje materijalne troškove toplane; podsticanje korišćenja ekološki čistijih i energetski efikasnijih energenata; podsticanje održivog razvoja; podsticanje obrazovanih, edukativnih, istraživačkih i razvojnih studija; podizanje svesti javnosti o životnoj sredini; povećanje energetske efikasnostii smanjenje toplotnih gubitaka; kontrola potrošnje energenata i parametara proizvodnje toplote; prepuštanje usluge proizvodnje toplotne energije za grejanje i svih povezanih tehničkih i finansijskih rizika privatnom partneru; kao i optimalnije upravljanje budućim novoizgrađenim proizvodnim kapacitetima u cilju stvaranja dodatnog prostora (kapaciteta) za priključenje novih korisnika, te posledičnog povećanja profita za toplanu bez dodatnih investicija u izvore.