Cilj predloga koncesionog akta je da obrazloži pravnu i ekonomsku izvodljivost javno-privatnog partnerstva u vezi sa izgradnjom, odnosno postavljanjem solarnih centrala na zemljištu PD Slobodna zona Vranje kojom, u skladu sa Odlukom skupštine grada od upravlja Privredno društvo Slobodna zona Vranje D.O.O. Vranje, čiji je osnivač i vlasnik Grad Vranje, kao i da opravda primenu modela javno-privatnog partnerstva za ostvarivanje javnog interesa, kroz kombinaciju sa komercijalnim aktivnostima od potencijalnog interesa za privatni sektor.
Postoji ogroman potencijal za uspostavljanje javno-privatnog partnerstva u sektoru obnovljivih izvora energije, a konkretno u predmetnom slučaju na zemljištu PD Slobodna zona Vranje, ne remeteći postojeće aktivnosti u slobodnoj zoni.
Slobodna zona Vranjeima svoje brojne prednosti, koje se između ostalog ogledaju u neposrednoj blizini Koridora 10, na samo 5km od zone. Zona je regionalnog karaktera i jedina je na jugu Srbije. Zakon o korišćenju obnovljivih izvora definiše da je korišćenje energije iz obnovljivih izvora u javnom interesu Republike Srbije i od posebnog značaja za Republiku Srbiju. Takođe, u cilju ostvarivanja javnog interesa, između ostalih, jedinice lokalne samouprave mogu da donesu strateške i druge dokumente, programe i planove za ostvarivanje ciljeva utvrđenih zakonom i obezbeđuju sredstva u svojim budzetima za ispunjenje obaveza utvrđenih zakonom i strateškim dokumentima.
Na drugoj strani tržišta, prisutan je interes privatnog sektora za realizaciju projekata u oblasti obnovljivih izvora energije s obzirom na opredeljenost Vlade Republike Srbije da podstiče korišćenje obnovljivih izvora energije.
Ključni dokument javne politike koji daje polaznu osnovu za sagledavanje potencijala obnovljivih izvora energije Republike Srbije, određivanje nacionalnih ciljeva u ovoj oblasti, planiranje regulatornih i finansijskih mera za podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije je Nacionalni akcioni plan za korišćenje obnovljivih izvora energije iz 2013. godine.
Republika Srbija razvija sve svoje potencijale iz obnovljivih izvora (vetar, sunce, hidro, biomasa, otpad) u skladu sa Nacionalnim akcionim planom za obnovljive izvore energije, ulaže u poboljšanje prenosne i distributivne mreže, čime smanjuje gubitke u prenosu. Sve navedene aktivnosti, uključujući planirane aktivnosti obuhvaćene ovim Predlogom koncesionog akta, doprinose smanjenju zagađenja vazduha iz termoelektrana koje negativno utiče na zdravlje stanovništva, sa najmanjim mogućim uticajem na životnu sredinu, čime pozitivno utiču na ostvarenje nacionalnih ciljeva i međunarodno preuzetih obaveza iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice i ratifikacijom Pariskog sporazuma o klimatskim promenama.