Četvrta srpska konferencija o javno-privatnom partnerstvu održana je 08. juna 2021. godine u Beogradu. Organizator konferencije je kompanija TGI Group International, a konferencija se organizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva privrede, ambasada Velike Britanije i Kanade, i Komisije za javno-privatno partnerstvo Vlade Srbije.
Konferencija o javno-privatnom partnerstvu se bavila izazovima u domenu infrastrukture, energetike i energetske efikasnosti i pitanjem kako inovacije u realizaciji projekata, nabavci i tehnologiji mogu pomoći rešavanju tih izazova. Takođe su na konferenciji prikazane i neke od najboljih praksi iz Srbije i regiona, a i date smernice za usavršavanje narednih projekata javno-privatnog partnerstva.
Poseban segment konferencije bio je posvećen izazovima za javno-privatno partnerstvo u oblasti infrastrukture, energetike i turizma. Kako je istakla Andrijana Jovanović, zamenica predsednika Komisije za javno privatno partnerstvo Vlade Republike Srbije, Komisija za javno-privatno partnerstvo je do danas odobrila 176 projekata javno-privatnog partnerstva sa ili bez elemenata koncesije, a samo u ovoj godini 8. Najveći broj projekata je realizovan u jedinicama lokalnih samouprava, odnosno u opštinama i gradovima. Ukupna vrednost svih do sada odobrenih projekata javno privatnog partnerstva u Srbiji iznosi preko 3,5 milijarde evra, od kojih je najveći projekat koncesija za aerodrom „Nikola Tesla”.
Jovanovićeva je rekla da su svi projekti javno-privatnog partnerstva strukturirani u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, odnosno svi elementi su definisani u cilju zaštite javnog interesa i to je nešto što javno-privatno partnerstvo karakteriše u odnosu na neke druge modele finansiranja.
„Zaista je pozitivan trend razvoja javno-privatnog partnerstva i kada govorimo o broju projekata i kada govorimo o kvalitetu projekata. Komisija za javno-privatno partnerstvo će se i u narednom periodu truditi i promovisati ovaj model finansiranja kako bi pozvala sve lokalne samouprave da predlože projekte u okviru kojih će vršiti nadzor nad pružanjem usluga i imati kontrolni mehanizam, a ne kao u dosadašnjem tradicionalnom modelu biti isporučilac usluga ”, rekla je Andrijana Jovanović i istakla da su efikasnost, efektivnost i učinkovitost osnovni elementi javno-privatnog partnerstva.