КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства којим се предлаже пружање услуга третмана и одлагања комуналног отпада на депонији „Ранчево“ у Сомбору

Предмет пројекта подразумева обезбеђење пружање услуге третмана и одлагања комуналног отпада, који се произведе на подручју које обухвата пројекат јавно-приватног партнерства, а што подразумева оперативно управљање и одржавање Центра (фабрике за прераду комуналног отпада)  и депоније и њихову предају граду након истека јавног уговора.

У Центру ће се применом савремених и еколошки безбедних технологија, третирати и прерађивати комунални отпад који се генерише у граду. У циљу реализације пројекта град ће, као јавни партнер, закључити јавни уговор са изабраним приватним партнером и основаће заједничкидру[тво yа посебне намене, коме ће бити поверено обављање предметних комуналних услуга и коришћење Центра и депоније.

Специфичност у односу на друге пројекте у области управљања отпадом, је у томе што главна очекивања јавног партнера нису везана за мобилисање и улагање приватног капитала у изградњу објеката за третман отпада и друге пратеће инвестиције, већ за делатности која следи када објекти буду изграђени. Јавни партнер намерава да одабиром приватног партнера обезбеди квалитетније управљање Центром, а који би својим знањем, искуством, организационо-кадровским потенцијалом и иновативношћу битно допринео да се све технолошке линије и поступци добро и прецизно планирају и организују, тако да се циљеви у поступању са отпадом достигну у најкраћем могућем року.

Поред изградње Центра који је непосредно везан за предмет пројекта, најважнија су улагања у санацију постојеће депоније комуналног отпада и проширење капацитета депоније кроз изградњу нових санитарних касета, која би, као еколошки безбедна санитарна депонија имала капацитет да прихвата остатак отпада који није могуће обрадити и поновно користити.

Основни циљ пројекта је успостављање дугорочно одрживог система управљања отпадом на начин који има минималан штетан утицај на животну средину и здравље садашњих и будућих генерација, уз рационално коришћење ресурса и поштовање савремених принципа управљања отпадом. Највећи изазов на путу до тог циља је везан за функционисање Центра које подразумева примену прихватљивих модела за постизање пуне контроле над свим токовима отпада. Центар треба да осетно побољша садашњу неповољну структуру, односно да омогући да се што већи део од укупне количине генерисаног комуналног отпада преради и поново искористи, а да се на санитарну депонију одложи мањи део отпада који представља остатак који није могуће прерадити. Остатак за депоновање треба да буде биолошки стабилизован, тако да се у новом систему рада потпуно, у складу са националним циљевима, примењују важеће директиве Европске уније из области управљања отпадом и санитарних депонија.

Предвиђено је да се сав мешовити комунални отпад, без крупног отпада, прво биолошки обради. Тако обрађен комунални мешовити отпад, који је релативно сув, употребиће се за припрему алтернативних горива (за цементну индустрију), док ће некорисни остатак бити одлаган на депонији.

Постројење за третман отпада ће омогућити обраду отпада на такав начин да Центар испуњава законске услове утицаја на животну средину и управљању отпадом, као и да стратешки доприноси да се депонује само биолошки стабилизовани и неактивни отпад са малом топлотном вредношћу. Центар ће такође омогућавати и балирање и сортирање разног прихватљивог и неопасног отпада из индустрије. Планира се и могућност сортирања и балирања одвојено прикупљеног комуналног отпада, уколико би се увео систем одвојеног сакупљања отпада.
 

Остали пројекти