KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva kojim se predlaže finansiranje i upravljanje kontinuiranim obavljanjem delatnosti snabdevanja stanovništva lekovima, pomoćnim lekovitim sredstvima i medicinskim sredstvima u gradu Novom Sadu

Predmet ovog predloga projekta javno-privatnog partnerstva je finansiranje i upravljanje kontinuiranim obavljanjem delatnosti snabdevanja stanovništva lekovima, pomoćnim lekovitim sredstvima i medicinskim sredstvima, odnosno namera predlagača projekta da sa privatnim partnerom zaključi ugovor o javno-privatnom partnerstvu radi finansiranja i upravljanja kontinuiranim obavljanjem delatnosti snabdevanja stanovništva lekovima, pomoćnim lekovitim sredstvima i medicinskim sredstvima.

Problemi u poslovanju Apoteke nastali su usled promena na tržištu distribucije lekova prouzrokovanih izmenama propisa, po osnovu kojih je Republički fond za zdravstveno osiguranje stekao pravo da zaključuje ugovore sa apotekama koje nisu u Planu mreže (tzv. privatne apoteke), radi pružanja usluge izdavanja lekova i određenih vrsta pomagala koji se propisuju na lekarski recept osiguranim licima RFZO. Privatne apoteke, koje su počev od 2013. godine ušle u sistem distribucije lekova na recept, nisu bile u obavezi da sprovode postupke javnih nabavki, za razliku od apoteka osnovanih od strane Republike Srbije, autonomne pokrajine ili lokalne samouprave.

U oktobru 2017. godine, kada je započeto sa radom na projektu javno-privatnog partnerstva, RFZO je imao oko 2.400 zaključenih ugovora sa privatnim apotekama. Na kraju trećeg kvartala 2017. godine, ukupna dospela neizmirena dugovanja Apoteke prema poveriocima iznosila su 476 miliona dinara, dok su dugovanja prema zaposlenima iznosila 92 miliona dinara, uz činjenicu da je radni odnos na dan 31.10.2017. godine raskinut sa 52 zaposlenih. U periodu od 24.8.2017. do 2.12.2017. godine poslovni računi Apoteke su bili blokirani ukupno 76 dana po osnovu prinudne naplate od strane poverilaca, i očekuje se nastavak blokade uzrokovan nemogućnošću Apoteke da izmiruje svoje obaveze iz poslovanja. Dodatno, prema podacima pravne službe Apoteke, očekivani troškovi sudskih postupaka na teret Apoteke (bez zakonske zatezene kamate) iznose oko 20 miliona dinara. Zbog opisanih teškoća u poslovanju i blokiranih računa, Apoteka nije u mogućnosti da participira u postupcima javnih nabavki radi prodaje proizvoda iz sopstvene galenske laboratorije, što je predstavljalo značajan izvor njenih prihoda.