KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za rekonstukciju i dugogodišnje održavanje dela sistema javnog osvetljenja na teritoriji opštine Bečej

Javno osvetljenje u ovom predlogu projekta predstavlja tipičan primer tzv. zajedničke komunalne potrošnje koje služi svim stanovnicima opštine Bečej, i njegovu potrošnju nije moguće direktno obračunati i tačno naplatiti krajnjem korisniku kao što je to slučaj kod individualne komunalne potrošnje.Troškovi električne energije, troškovi distributivnog sistema i održavanja javnog osvetljenja se finansiraju iz budzeta opštine. Utrošen novac za ove namene ukazuje na to da je neophodno razmotriti mogućnost realizacije projekta javno-privatnog partnerstva u cilju rekonstrukcije, održavanja i upravljanja dela sistema javnog osvetljenja opštine Bečej.

Imajući u vidu da je javno osvetljenje u prilično lošem stanju, te da je očekivano i poskupljenje električne energije i povećanje troškova distributivnog sistema, sasvim se opravdano nameće visoko rangiranje problema javnog osvetljenja na listi projekata od opšteg značaja za opštinu.

Finansiranje projekata energetske efikasnosti od strane trećih lica predstavlja javno-privatno partnerstvo između jedinice lokalne samouprave i privatnog partnera tokom vršenja javnih energetskih usluga. Za lokalne samouprave koje nemaju dovoljno novca i nemaju na raspolaganju tehničku ekspertizu za realizaciju projekata za unapređenje energetske efikasnosti, angažovanje privatne kompanije na osnovu ugovora o JPP može biti veoma atraktivno rešenje. Projekat JPP podrazumeva finansiranje projekta od strane privatnog partnera i na taj način se budzet lokalne samouprave kreditno ne zadužuje, već je njena obaveza da iz ostvarene uštede otplaćuje investiciju i dugogodišnje održavanje rekonstruisanog sistema.

Projekti javno-privatnog partnerstva bi trebalo da budu ekonomski efikasni i socijalno odgovorni. Vrednost koja se dobija za uložena sredstva treba da bude veća od one koja bi se dobila sprovođenjem „tradicionalnog“ (budzetskog) modela ulaganja/finansiranja.

JPP u suštini predstavlja okvir za zajedničke akcije javnog sektora (u ovom slučaju opštine Bečej) i kapitala privatnog partnera, radi obezbeđenja funkcionisanja delatnosti od opšteg interesa i efikasnog i ekonomski održivog razvoja infrastrukture