KOMISIJA ZA
JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO
JPP I KONCESIJE

Predlog projekta javno-privatnog partnerstva za poveravanje obavljanja komunalne delatnosti rekonstrukcije, zamene i ugradnje LED svetiljki, i održavanja sistema javne rasvete na teritoriji opštine Sremski Karlovci

Lokalne samouprave imaju zakonsku obavezu da obezbede izgradnju, razvoj i održavanje javnog osvetljenja na teritoriji cele opštine i snose odgovornost za plaćanje troškova električne energije za javno osvetljenje ulica, trgova, parkova, zgrada u svojini, na svojoj teritoriji. S obzirom da je energetski sektor važan za opštine, zbog povećane potrošnje i potrebe za energentima, naročito za električnom energijom, jer cene na tržištu energenata direktno utiču na budzet zbog velike potrošnje električne energije, za školske, zdravstvene, kulturne i druge objekte, a naročito za ulično, dekorativno i javno osvetljenje, sve je manje para u budzetima za finasiranje ovih zakonskih nadležnosti.

Jedan od načina finansiranja ovih obaveza je smanjenje troškova kroz finansiranje projekata energetske efikasnosti i upotrebe obnovljivih izvora energije. Finansiranje projekata energetske efikasnosti od strane privatne partnera podrazumeva primenu modela javno-privatno partnerstvo u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama.

Koncept nabavke usluge smanjenja operativnih troškova za električnu energiju u javnoj rasveti se zasniva na zameni neefikasnih efikasnim izvorima svetlosti, čiji se ukupni troškovi pokrivaju iz razlike između sadašnjih troškova za utrošenu električnu energiju i održavanje postojeće rasvete i troškova koji bi se plaćali za istu namenu po ugradnji novih efikasnih LED svetiljki, po modelu koji podrazumeva povraćaj investicije iz postignutih ušteda u ugovornom periodu.

Projekti energetske efikasnosti kroz ovaj model predstavljaju finansiranje mera unapređenja energetske efikasnosti u javnoj rasveti, javnim objekatima ili tehnološkim procesima, pri čemu se uštede koriste za otplatu investicije. Najvažniji zajednički elementi su da privatni partner investira u mere energetske efikasnosti, korisnik energije odnosno lokalna samouprava ne ulaže u projekat a postaje odmah vlasnik opreme, zatim rizici investicije su na privatnoj strani, a ostvarene uštede se koriste za otplatu investicije i poboljšanje stepena energetske efikasnosti.

Merama energetske efikasnosti, osim smanjene potrošnje električne energije direktno se utiče i na zaštitu životne sredine kroz smanjenje emitovanja ugljen dioksida. Na ovaj način se pomaže i Republici Srbiji u ispunjavanju svojih obaveza preuzetih prema Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope o smanjenju potrošnje energije za 9% do 2018. godine (u poređenju sa energetskim bilansom iz 2009. godine).

Opština Sremski Karlovci ima potrebu da kroz mere energetske efikasnosti smanji troškove za električnu energiju i održavanje, uvođenjem privatnog sektora po modelu javno-privatnog partnerstva u oblast uštede električne energije za javno osvetljenje zamenom postojećih neefikasnih izvora svetlosti, novim značajno efikasnijim.