КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства којим се предлаже реконструкција јавног осветљења на територији града Кикинде

Јавна расвета у овом предлогу пројекта представља типичан пример тзв. заједничке комуналне потрошње која служи свим становницима града Кикинде, и њену потрошњу није могуће директно обрачунати и тачно наплатити крајњем кориснику као што је то случај код индивидуалне комуналне потрошње. Трошкови електричне енергије, трошкови дистрибутивног система и одржавања јавне расвете се финансирају из буџета града. Утрошен новац за ове намене указују на то да је у наредном периоду неопходно размотрити могућност покретања пројекта јавно-приватног партнерства у циљу реконструкције, одржавања и управљања осветљењем у систему јавне расвете града Кикинде. 

Имајући у виду да је јавна расвета у прилично лошем стању, те да је очекивано и поскупљење електричне енергије и повећање трошкова дистрибутивног система, сасвим се оправдано намеће високо рангирање проблема јавне расвете на листи пројеката од општег значаја за град. 

За разматрање могућности покретања поступка ЈПП неопходно је било класификовати тренутну јавну расвету у граду и израдити анализу за коју су били неопходни подаци о потрошњи електричне енергије, трошковима дистрибутивног система и трошковима одржавања система јавне расвете у претходним годинама.  

Финансирање пројеката енергетске ефикасности од стране трећих лица представља јавно-приватно партнерство између јединице локалне самоуправе и приватног партнера током вршења јавних услуга. За локалне самоуправе које немају довољно новца и немају на располагању техничку експертизу за реализацију пројеката за унапређење енергетске ефикасности,  ангажовање приватне компаније на основу уговора о јавно-приватном партнерству може бити веома атрактивно решење. 

Основни елементи концепта јавно-приватног партнерства су јасна алокација одговорности, подела ризика и рок трајања партнерства. Подела ризика омогућава да сваки од партнера преузме ризик којим може да управља на најадекватнији начин, чиме се постиже већа ефикасност оваквих пројеката. Концепт јавно-приватног партнерства у примеру замене постојећих светиљки јавне расвете штедљивим ЛЕД светиљкама омогућује граду Кикинди, као јавном партнеру, одређено смањење трошкова, а истовремено омогућава да користи управљачке, техничке, финансијске и иновативне способности приватног партнера.

Конкретно, обавезе приватног партнера биле би да обезбеди финансијска и техничка средства за спровођење реконструкције јавне расвете у локалној самоуправи кроз следеће активности: припрема и израда пројектне документације за извођење радова, извођење радова на локацијама постојећег јавног осветљења са заменом светиљки јавне расвете штедљивим ЛЕД светиљкама; набавка, транспорт, демонтажа, монтажа, одлагање старе опреме и инсталирање опреме за управљање системом јавне расвете, затим израда пројекта изведеног стања јавног осветљења града Кикинде са катастром јавног осветљења након завршетка радова- имплементације мера уштеде енергије и достава истог јавном партнеру, као и гарантовање штеде у потрошњи електричне енергије јавном партнеру у складу са уговором. Обавезе јавног партнера биле би да сноси трошкове за потрошену електричну енергију и трошкове дистрибутивног система, и врши исплаћује годишње накнаде на месечном нивоу приватном партнеру током иговореног периода.
 

Остали пројекти