Предмет предложеног пројекта је поверавање комуналне делатности градског и приградског превоза у граду Пожаревцу закључењем уговора о јавно-приватном партнерсту између града Пожаревца и приватног партнера. Пројекат обухвата пројектовање, финансирање, набавку половних возила, унапређење услуге, односно пружање услуге градског и приградског превоза (домаћег линијског превоза) у граду.
Линијски превоз је јавни превоз који се обавља на одређеној линији, одређеном учесталошћу, при чему се путници укрцавају и искрцавају на унапред одређеним аутобуским станицама или аутобуским стајалиштима. Превоз у друмском саобраћају обавља се аутобусима и путничким возилима која испуњавају услове утврђене прописима којима се уређује безбедност саобраћаја на путевима и прописима о стандардима за поједине врсте аутобуса, односно путничких возила.
У законодавству Републике Србије превоз путника у друмском саобраћају уређен је Законом о превозу путника у друмском саобраћају. Чланом 11. наведеног Закона је дефинисано да се домаћи јавни превоз путника обавља као линијски превоз, ванлинијски превоз, посебан линијски превоз и такси превоз, а да се домаћи линијски превоз путника обавља као градски и приградски. Домаћи превоз се обавља на основу лиценце за обављање свих или појединих врста јавног превоза у друмском саобраћају. Градски и приградски превоз путника који је предмет предлога пројекта ће се обављати на основу лиценце за градски и приградски превоз. Лиценца за превоз је јавна исправа којом привредно друштво, друго правно лице или предузетник стиче право на обављање свих или појединих врста јавног превоза у друмском саобраћају.
Функција система јавног градског и приградског превоза путника (ЈГПП) као саобраћајне делатности је пружање услуга превоза на одређеном подручју. Та делатност треба да подстиче друштвено-економски развој градова и општина у реализацији програма комплексног уређења простора. Истовремено, она би морала да смањи степен угрожавања околине буком и загађивањем, допринесе економском искоришћењу материјалних ресурса и повећа мобилност становништва. ЈГПП има двоструку функцију: то је просторно економичан облик транспорта, који са једне стране растерећује загушене градске саобраћајнице, а са друге обезбеђује превоз онима који не располажу никаквим другим саобраћајним средством.
У већини европских земаља ЈГПП је схваћен као друштвени интерес, чије се предности не мере само у функцији броја превезених путника и цене превоза, већ и у функцији фактора као што су: смањење загушења у саобраћају, повећање безбедности саобраћаја, унапређење животне средине, повећање мобилност становништва и друго.