КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства којим се предлаже успостављање слободне царинске зоне у општини Инђија

Слободна зона је институт међународне економске политике којим се подстиче улагање капитала. Производња и размена у служби привредног развоја Слободне зоне доприносе брзом привлачењу директних страних инвестиција побољшању пословне климе технолошком развоју и повећању запослености. Слободне зоне су центри који омогућују да се све одвија на једном месту - од процеса производње до обједињења услуга складиштења, утовара и истовара робе, паковања, транспорта, шпедитерске услуге, царинских и административних послова. Оне данас представљају центре високе технологије, развијених телекомуникација и модерне инфраструктуре, односно, центре модерне индустрије и комплетне логистичке подршке.

Слободне зоне су физички ограђен и означен део територије Републике Србије, инфраструктурно опремљен, где се могу обављати производне и услужне делатности уз одређене стимулативне погодности. У Србији је тренутно активно 15 слободних зона. Слободне зоне које тренутно послују у Србији су: СЗ Пирот, СЗ Суботица, СЗ Зрењанин, СЗ Нови Сад, ФАС СЗ Крагујевац, СЗ Шумадија (Крагујевац), СЗ Шабац, СЗ Ужице, СЗ Смедерево, СЗ Крушевац, СЗ Свилајнац, СЗ Апатин, СЗ Врање, СЗ Прибој и СЗ Београд. У њима се могу обављати све врсте пословања и индустријских активности укључујући производњу складиштење паковање, трговину, банкарство и осигурање. Слободне зоне могу оснивати и њима могу управљати и домаће и стране компаније. Зараде и приходи које се остваре унутар слободне зоне могу се трансферисати у било коју државу укључујући Србију слободно без претходног одобрења, без наплате пореза царина или такси. На овај начин стварају се огромне могућности за сарадњу домаћих и страних индустрија. Пословањем у слободним зонама, инвеститору се обезбеђују специјалне олакшице и повлашћени порески режим. Увоз и извоз робе у зону је неограничен. Роба која се из зоне увезе на домаће тржиште подлеже режиму увоза стране робе. Послодавцима унутар слободне зоне омогућен је закуп пословних просторија, радионица и складишта под повољним условима.

Приоритетне делатности у слободним зонама су из области производње и то из оквира следећих програма: производња текстилних предива и тканина; производња одевних предмета, дорада и бојење крзна; прерада коже и производња предмета од коже; производња основних метала; производња стандардних металних производа; производња машина и уређаја; производња канцеларијских и рачунских машина; производња електричних машина и апарата; производња радио, тв и комуникационе опреме; производња медицинских прецизних и оптичких инструмената; производња моторних возила, приколица и полуприколица; производња осталих саобраћајних средстава.

Слободне царинске зоне међутим не искључују пружање услуга па је овај сегмент пословања све развијенији у свету где већ достиже изузетне размере. Имајући у виду да основну сагланост за формирање Слободне зоне, као и услове за одређење, испуњење услова и давање сагласности за испуњеност економских услова, даје Влада Републике Србије, то је јасно да Слободна зона има битно дефинисане предуслове за њено одређење и формирање. То такође указује на чињеницу да се ради о делатности од општег друштвеног значаја, и да је улога државе у овој области веома важна. Одређивање подручја зоне је економски оправдано посебно ако се у зони поред производних, планира и обављање других привредних активности којима се не угрожава животна средина, здравље, људи, материјална добра и безбедност земље.

Остали пројекти