КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог концесионог акта за за поверавање обављања делатности градско-приградског превоза путника на територији града Врања

Због све веће потребе за изградњом нове јавне инфраструктуре, улагањима у добра од општег интереса и ефикасним пружањем услуга од јавног значаја, као неопходном се указала потреба за стварањем одговарајућег правног и институционалног оквира за привлачење приватних инвестиција у Републику Србију.

Стварање правног оквира за реализацију пројеката јавно-приватног партнерства са елементима концесије показало се као одличан пут за поверавање обављања комуналних делатности приватном партнеру, односно делатности чије се финансирање обезбеђује у целости или делимично инвестицијом приватног партнера, у решавању питања која су од јавног значаја.

Предмет предложеног пројекта је поверавање обављања комуналне делатности градско-приградског превоза путника на територији града Врања на период од 10 година закључењем јавног уговора између града Врања и приватног партнера.

Кроз организацију обављања градског и приградског линијског превоза путника на територији града Врања потребно је обезбедити првенствено адекватан превоз ученика до образовних установа, као и запослених до радних места, али и других категорија грађана  који исказују захтеве за коришћењем услуга градско-приградског превоза путника за долазак до циљних дестинација, односно град је дужан да обезбеди потребан обим и квалитет комуналне делатности јавног превоза у зависности од потреба и материјалних могућности корисника услуга и материјалних могућности града.

Имплементација ове концесије би допринела побољшању и унапређењу ове комуналне делатности, омогућавању одрживог система превоза у граду Врању на дужи временски период и редукцију загађења животне средине.

Реализација предложене концесије из области превоза путника оправдана је са економско-финансијског и техничког становишта. Као најважнији циљ ове концесије јесте подизање квалитета пружања комуналне услуге уз уштеде у буџету локалне самоуправе.

Ово јавно-приватно партнерство подразумева финансирање пројекта од стране приватног партнера чиме се буџет локалне самоуправе кредитно не задужује, већ је обавеза локалне самоуправе да омогући приватном партнеру несметано обављање комуналне делатности. Јавно-приватно партнерство у суштини представља оквир за заједничке акције јавног сектора (у овом случају града Врања) и капитала приватног партнера, ради обезбеђења функционисања делатности од општег интереса и ефикасног и економски одрживог развоја инфраструктуре.

Основни елементи концепта јавно-приватног партнерства су јасна алокација одговорности, подела ризика и рок трајања партнерства. Подела ризика омогућава да сваки од партнера преузме ризик којим може да управља на најадекватнији начин, чиме се постиже већа ефикасност оваквих пројеката. Концепт јавно-приватног партнерства са елементима концесије, у примеру комуналне делатности обављања градско-приградског превоза путника, омогућује граду Врању, као јавном партнеру, унапређење услуге превоза путника и смањење трошкова у буџету локалне самоуправе.

Остали пројекти