КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства за реконструкцију дела система јавног осветљења на територији општине Варварин

Главне карактеристике система јавног осветљења на територији општине Варварин, а посебно у сеоским срединама, јесу неефикасност и застарелост. Доминира коришћење стубова постојеће нисконапонске електродистрибутивне мреже за постављање светиљки (преко 95%), употреба светиљки отвореног типа (без одговарајућег заптивања и механичке заштите за извора светлости) и лоших фотометријских карактеристика са неекономичним изворима светлости. Приликом пројектовања нису узимани у обзир захтеви у погледу осветљености за поједине категорије саобраћајница, што је у случају насељених места на територији општине Варварин веома битно за безбедност становника и саобраћаја. Овакав систем не обезбеђују квалитетно осветљење и постоје велики трошкови за енергију и одржавање. Поред тога, функција система је битно нарушена дугогодишњим недовољним или лошим одржавањем. Просечна старост светиљки је око 20 година а више од 15 % светиљки не ради.

Предмет овог ЈПП јесте спровођење мера побољшања енергетске ефикасности (МУЕ) дела система јавног осветљења са циљем ефикаснијег коришћења енергије и одговарајућег смањења емисије CО2, као и смањења оперативних трошкова. Приватни партнер се обавезује да примени такве МУЕ којима ће обезбедити финансијске уштеде у периоду гарантовања, у складу са јавним уговором и са позитивним прописима и важећим стандардима у Србији. Сходно томе, приватном партнеру се поверавају послови реконструкције, финансирања и одржавања дела система јавног осветљења у општини Варварин, уз преузимање ризика постизања финансијске уштеде током функционисања реконструисаног дела система.

Замена HPM извора светлости изворима са диодама које емитују светлост (Light Emitting Diode) такође представљају технички оправдано решење, како у погледу енергетске ефикасности тако и у погледу квалитета осветљења. У просеку, заменом HPS извора ЛЕД изворима светлости смањује се инсталисани капацитет система, односно потрошње електричне енергије за око 70%. ЛЕД извори су усмерени извори који могу давати белу светлост различитих нијанси, од топле до хладне. Поред беле, ЛЕД извори могу давати и све друге боје и нијансе светлости. Као такви, идеални су за осветљење појединачних површина или засебних објеката, али се могу применити и за јавно осветљење. У просеку век трајања ЛЕД извора износи 50,000 али њихова ефикасност опада са протоком времена, нарочито ако су извори слабијег квалитета. Поред тога, цена ЛЕД извора је значајно већа у поређењу са HPS изворима па је, с обзиром на ниску цену електричне енергије у Србији, период отплате инвестиције доста дугачак. Због тога, за модернизацију система јавног осветљења општине Варварин планиран је незнатан број ових извора светлости.
 

Остали пројекти