КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства којим се предлаже искоришћавање потенцијала депонијског гаса депоније Гребача ЈКП „Обреновац“

Циљ предметног предлога пројекта јавно-приватног партнерства подразумева искоришћење потенцијала депонијског гаса депоније Гребача ЈКП „Обреновац“. Искоришћење депонијског гаса кроз производњу и пласман електричне енергије из депоније Гребача ЈКП „Обреновац“ било би поверено (у надлежности и организацији) приватном партнеру. ЈКП „Обреновац“ би за узврат припадао део прихода од продаје електричне енергије.

Главни фактор за избор концепције коришћења депонијског гаса представља однос процењених трошкова и потенцијалних прихода. Теоријски, најповољнија би била директна испорука гаса корисницима у непосредној близини депоније и њу би требало детаљно анализирати уколико постоје заинтересовани корисници. Имајући у виду да за депонију Гребача ово није случај, те да је прерада депонијског гаса у високо калорични производ такође нереална, намеће се потреба даље детаљније анализе могућности производње електричне енергије које ће бити предмет обавезе приватног партнера на основу закљученог јавног уговора, а након спроведеног поступка одобрења предлога пројекта јавно-приватног партнерства и избора приватног партнера.

Избор технике/технологије којом ће електрична енергија производити првенствено зависи од расположиве количине депонијског гаса и његовог састава, односно удела метана, а саму технологију ће изабрати и у својој понуди представити приватни партнер. Искоришћење депонијског гаса је ефикасан начин за смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште, унапређења квалитета ваздуха у околини депоније и контролу непријатних мириса. Искоришћење потенцијала депонијског гаса представља примену савремене технике чистије производње, која ствара приходе кроз продају произведене електричне енергије. Такође, на овај начин смањују се и таксе које депонија плаћа (или ће у будућности плаћати) за загађење животне средине.

Дно депоније Гребача није пројектовано нити изведено према условима за депонијска дна, односно састоји се од земљаних слојева који су природно затечени на локацији. Због тога је депонијско дно водопропусно, што узрокује продор процедних депонијских вода у околне водотокове и земљиште. Након достизања пуног капацитета депоније, односно приликом њеног затварања важно је изабрати водонепропустан материјал који ће у дугом временском периоду спречавати продор атмосферских вода у тело депоније. Након затварања депоније неће долазити до стварања значајних количина процедних вода, јер ће продор воде у тело депоније бити онемогућен због постојања водонепропусног слоја.

 

Остали пројекти