Предмет концесије је финансирање, ревитализација, управљање и обављање фармацеутске делатности у Граду Зрењанину, у оквиру кога јавни партнер (Град Зрењанин и Апотекарска установа Зрењанин) додељују Концесију за обављање апотекарске делатности и право на локалима у власништву/имовини јавног партнера у којима приватни партнер мора искључиво да обавља апотекарску здравствену делатност (укупно 32 локала - укључујући локале у комерцијалном закупу где је то могуће) уз плаћање концесионе накнаде. Град Зрењанин и Апотека Зрењанин ће у оквиру додељене концесије дати право коришћења без плаћања посебне накнаде у односу на концесиону накнаду коју је предвиђено да плати изабрани концесионар, односно пренети постојеће уговоре о закупу на концесионара на локалима у којим Апотека Зрењанин тренутно обавља апотекарску делатност.
Апотека Зрењанин обавља фармацеутску здравствену заштиту на подручју Града Зрењанина са око 127.000 становника, као самостална здравствена установа. Делатност Апотеке је промоција здравља, односно здравствено васпитање и саветовање за очување и унапређење здравља правилном употребом лекова и одређених врста медицинских средстава. Промет лекова на мало и одређених врста медицинских средстава врши преко својих 17 огранака и 17 јединица за издавање готових лекова од којих 14 у граду Зрењанину и 20 у насељеним местима који покрива град Зрењанин, тј. у оквиру 35 апотека. Одлуком Министарства здравља Републике Србије од 01.08.2016. године утврђен је максимални број запослених од 132 радника. Оснивачка права град Зрењанин врши након доношења Закона о здравственој заштити („Службени гласник Републике Србије“ број 107/05).
У оквиру ограничених средстава којима располаже, систем апотека на територији града Зрењанина, којима у складу са законом којим се уређује здравствена заштита, управља Здравствена установа Апотека Зрењанин обезбеђује значајан, али недовољан ниво услуга на територији за коју је основана и за мрежу којом управља. Систем апотека у јавном власништву на територији Републике Србије, укључујући територију Града Зрењанина, суочава се са извесним бројем изазова којима ће ЗУ и град Зрењанин („Град“), као њен оснивач, морати да се суоче у годинама које долазе. Највећи међу изазовима је неконкурентност апотека у јавном власништву у односу на велики број апотека у приватном власништву, као и одређени ниво дуговања који се нагомилао током времена и који све више прети да угрози ликвидност апотека у јавном власништву уз не превелики, али константан пад у оствареном годишњем промету. Апотеке Зрењанин нису у могућности, због бројних ограничења која су везана за њихов статус „државне апотеке“, да тржишно развијају своју делатност, да очувају у потпуности мрежу апотека у деловима своје територије коју покривају, нарочито у мањим насељеним местима.