КОМИСИЈА ЗА
ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО
ЈПП И КОНЦЕСИЈЕ

Предлог пројекта јавно-приватног партнерства којим се предлаже финансирање и управљање континуираним обављањем делатности снабдевања становништва лековима, помоћним лековитим средствима и медицинским средствима у граду Новом Саду

Предмет овог предлога пројекта јавно-приватног партнерства је финансирање и управљање континуираним обављањем делатности снабдевања становништва лековима, помоћним лековитим средствима и медицинским средствима, односно намера предлагача пројекта да са приватним партнером закључи уговор о јавно-приватном партнерству ради финансирања и управљања континуираним обављањем делатности снабдевања становништва лековима, помоћним лековитим средствима и медицинским средствима.

Проблеми у пословању Апотеке настали су услед промена на тржишту дистрибуције лекова проузрокованих изменама прописа, по основу којих је Републички фонд за здравствено осигурање стекао право да закључује уговоре са апотекама које нису у Плану мреже (тзв. приватне апотеке), ради пружања услуге издавања лекова и одређених врста помагала који се прописују на лекарски рецепт осигураним лицима РФЗО. Приватне апотеке, које су почев од 2013. године ушле у систем дистрибуције лекова на рецепт, нису биле у обавези да спроводе поступке јавних набавки, за разлику од апотека основаних од стране Републике Србије, аутономне покрајине или локалне самоуправе.

У октобру 2017. године, када је започето са радом на пројекту јавно-приватног партнерства, РФЗО је имао око 2.400 закључених уговора са приватним апотекама. На крају трећег квартала 2017. године, укупна доспела неизмирена дуговања Апотеке према повериоцима износила су 476 милиона динара, док су дуговања према запосленима износила 92 милиона динара, уз чињеницу да је радни однос на дан 31.10.2017. године раскинут са 52 запослених. У периоду од 24.8.2017. до 2.12.2017. године пословни рачуни Апотеке су били блокирани укупно 76 дана по основу принудне наплате од стране поверилаца, и очекује се наставак блокаде узрокован немогућношћу Апотеке да измирује своје обавезе из пословања. Додатно, према подацима правне службе Апотеке, очекивани трошкови судских поступака на терет Апотеке (без законске затезене камате) износе око 20 милиона динара. Због описаних тешкоћа у пословању и блокираних рачуна, Апотека није у могућности да партиципира у поступцима јавних набавки ради продаје производа из сопствене галенске лабораторије, што је представљало значајан извор њених прихода.

 

Остали пројекти